25 marca - IX Przegląd Teatrów Dziecięcych Klęka - Nowe Miasto nad Wartą 2010 - ZAPRASZAMY !

PROJEKT "OTWARCI NA ZMIANY" - strona www
Wdrażanie podstawy programowej wychowania przedszkolnego
oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.

14 - 20 grudnia - UKS "Ziółka" na "Zielonej szkole" !
"Do Przemkowa, do Przemkowa
tam jest dawka wybuchowa"


To była wspaniała "Zielona szkoła" ! Zwiedziliśmy Głogów, Szprotawę, przechadzaliśmy się systemem podziemnych bunkrów wojskowych. Uczestniczyliśmy w zajęciach "Miodowej szkoły", wykonywaliśmy ozdoby świąteczne, braliśmy udział w konkursach "Karaoke" oraz "Mam talent". Codziennie intensywnie ćwiczyliśmy na sali gimnastycznej oraz zjeżdżaliśmy na sankach. Większość dzieci po raz pierwszy była na kręgielni oraz lodowisku ! Wszyscy nauczyliśmy się jeździć na łyżwach ! Przemków to wspaniała miejscowość ! Wrócimy tam na pewno !


6 grudnia - III Kiermasz świąteczny zagrał dziś !


5 grudnia - Przedszkolaki pomagają strażakom integrować wieś !

Kolejny raz spotkaliśmy się z mieszkańcami Klęki i okolicznych miejscowości w ramach projektu "Wieś niekoniecznie nudna". Tym razem strażacy z OSP Klęka zorganizowali w pałacu "Mikołajki" dla dzieci i dorosłych. Przedszkolaki odwdzięczyły się pięknymi przedstawieniami, które zostały wspaniale przyjęte przez nadkomplet publiczności w "sali teatralnej". Mikołaj rozdawał paczki ze słodyczami, dorośli raczyli się kanapkami i kawą. W pałacowym holu można było zakupić ozdoby choinkowe, wykonane przez wychowawczynie oraz dzieci z opiekunami. Dochód ze sprzedaży zasili działalność grup przedszkolnych. Dziękujemy strażakom, nauczycielkom, pracownicom przedszkola, Radzie Rodziców.


27 listopada - Pracowity okres u przedszkolaków !

Zapraszamy , zapraszamy - przedszkole stoi otworem dla rodziców i gości. 6-latki przygotowują "Urodziny misia". Było przyjęcie, opowieści o niedźwiadkach i ulubione maskotki. Zaproszeni goście (nasza sala znajduje się w szkole) czytali nam bajki !
W przedszkolu gwar... co to będzie ? Pani Czarodziejka wróży, 5-latki poprzebierane za ... duchy ! Rodzice przyszli z wypiekami ? To "Andrzejki", wystawiamy sztukę tatralną !


19 listopada 2009 - "Bank Dziecięcych Uśmiechów - WBK"
już po raz czwarty wspiera naszą szkołę !

Na panią Anię Gabrysiak zawsze mogą liczyć uczniowie z naszej szkoły. Tym razem postarała się o czek na sumę 2500 zł ! W ten sposób w okresie świątecznym buzie wszystkich dzieci z rodzin ubogich, będą również uśmiechnięte. Jak zostanie spożytkowana ta kwota ? To tajemnica... :)


13 listopada 2009 - Dzieci z kółka teatralnego promują zdrowie!


3 listopada - Projekt OSP Klęka - "Wieś niekoniecznie nudna" !
Wycieczka po Wielkopolsce !

Wycieczka dla 46 uczniów z naszej szkoły rozpoczęła się od niespodzianki... Na każdego uczestnika czekał słodki prowiant ! Pierwszym celem naszej podróży było Muzeum Zabytkowych Aut Jana Pedy w Gostyniu. Dzieci oniemiały z wrażenia, niektóre eksponaty to jedyne egzemplarze na świecie ! Parowozownia Wolsztyn to miejsce, w którym można przypomnieć sobie "stare" czasy podróżowania. Wszyscy wsiedli do lokomotywy i zobaczyli jak ciężka była i jest praca maszynisty parowego. Kolejne ciekawe miejsce to Muzeum Wikliniarstwa i Pszczelarstwa w Nowym Tomyślu. Niewielu z nas wiedziało, w jaki sposób wytwarza się koszyki i meble z wikliny. Po sytym obiedzie ruszyliśmy do pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Na koniec kolejna niespodzianka, oczywiście McDonalds ! Pełni wrażeń zameldowaliśmy się w Klęce i okolicznych miejscowościach około godz. 20.00. To wszystko dzięki OSP i projektowi "Wieś niekoniecznie nudna". Dziękujemy !


23 października 2009 - Może zostanę piekarzem ?!
Przedszkolaki pieką bułki !

Najpierw poznawaliśmy "drogę" od ziarenka do bochenka, a dziś mogliśmy już sami zobaczyć, jak to jest wypiekać ciasto ! Wspaniała zabawa, mąka , woda, sól, coś tam jeszcze... i mamy ciasto na pieczywo ! Ola , Ania uważajcie z tym wałkiem :) Każdy z nas upiekł dziś bułkę w Muzeum Chleba w Pleszewie. Może tak w domu razem z mamą lub babcią ... Po ciężkiej pracy dzieci siadały wszędzie , nawet na wadze :)


19 października 2009 - Wycieczka po Wielkopolsce
za najlepsze prace plastyczne !
OSP Klęka funduje wyjazd młodym artystom
w ramach projektu "Wieś niekoniecznie nudna" !

Jury konkursowe postanowiło nagrodzić 46 prac dzieci pod hasłem "Jak zintegrować wieś ?" 3 listopada jedziemy na wycieczkę po Wielkopolsce ! Program: Muzeum aut zabytkowych Jana Pedy w Gostyniu, Parowozownia w Wolsztynie, Muzeum Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu, Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Dziękujemy OSP Klęka !


19 października 2009 - - Spotkanie z leśniczym ! Dbamy o zieleń !


16 października 2009 - Przedszkolaki jadą do... woja!

Dziś wielka gratka dla przedszkolaków ! Zostaliśmy zaproszeni przez Jednostkę Wojskową w Jarocinie. Najpierw było oglądanie sprzętu "ciężkiego", potem "przymierzanie" munduru oraz maski gazowej. Wreszcie największa atrakcja, szczególnie dla chłopców, chociaż i dziewczynki z "błyskiem w oczach" chwytały za karabin maszynowy ! Kilku przedszkolaków na elektronicznej strzelnicy trafiło w "10" ! Dziękujemy za zaproszenie, kto wie... może już niebawem to nasi milusińscy będą bronili granic naszego kraju !


15 października 2009 - Pasowanie I-klasistów !


13-14 października - Dzień Edukacji Narodowej !

Życzymy nauczycielom oraz pracownikom administracyjnym Zespołu Szkół w Klęce satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wytrwałości w codziennych działaniach dydaktycznych.


13 października - Pasowanie na przedszkolaka !

Dziś odbyło się pasowanie na przedszkolaka ! Dzieci z grupy 3-4 latków po wykonaniu trudnych i zróżnicowanych zadań przywdziały odpowiednie stroje i otrzymały nazwę "Smurfy" ! Potem było wręczanie dyplomów i upominków oraz podziękowania dla rodziców. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez mamy "Smurfów". Dziękujemy !


10 października -
W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.


5 października -
Pierwszy live-chat z przyjaciółmi z Włoch i Niemiec !

Dziś po raz pierwszy odbyliśmy live-chat, czyli rozmowę na żywo z przyjaciółmi z Niemiec i Włoch przez interenet. Uczniowie mieli okazję przedstawić się, zapytać swoich rówieśników o pogodę jaka obecnie panuje w trzech krajach oraz pogawędzić o poniedziałkowych zajęciach. To doskonały sposób na ćwiczenia, ponieważ językiem komunikacyjnym w projekcie COMENIUS jest niemiecki. Kolejne spotkanie z zagranicznymi przyjaciółmi 9 listopada, czekamy na nie z niecierpliwością !


1 października - Dziś w przedszkolu zagrała "Mała Filharmonia" !

"Mała filharmonia" to cykl spotkań naszych najmłodszych z muzyką całego świata. Dziś poznaliśmy brzmienie rzadko słuchanych instrumentów takich jak: okaryna, fletnia pana, flet bliźniak. Muzyka wspaniale brzmiała w murach pałacu w Klęce ! Zabawy było mnóstwo, pląsy oraz naśladowanie odgłosów ptaków wprowadziły dzieci we wspaniałe nastroje ! Program prowadził znany z występów w kabarecie "TEY" - Damian Wilk. Już za miesiąc zapraszamy przedszkolaki i oddziały przedszkolne na kolejne spotkania muzyczne.


28 września -
Warsztaty ekologiczne w klasach I-VI.


26 września -
"ŚRODOWISKO TO NIE ŚMIETNISKO !"

W sobotni poranek spotkaliśmy się we wszystkich miejscowościach, w których zamieszkują nasi uczniowie. Wyposażeni w rękawice oraz worki postanowiliśmy naprawić to, co niestety wielu z nas psuje na co dzień. Ciężka praca wokół dzikich wysypisk oraz brudnych akwenów wodnych uświadamia nam, jak dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego jest nawet niewinnie wyglądający papierek ! To dopiero wstęp do naszych działań. Ze zbiorników wodnych pobraliśmy próbki, które poddamy badaniom. Już w poniedziałek odbędą się warsztaty dotyczące zagadnień ekologicznych, a niebawem wymienimy doświadczenia ze współpracującymi szkołami w Geiselsbergu (Włochy) oraz Pantrings Hof (Niemcy) uczestnicząc w prowadzonej "na żywo" rozmowie na tyrolskim serwerze edukacyjnym blikk - http://www.schule.suedtirol.it/blikk/ .


25 września - Mistrzostwa szkoły w biegach przełajowych !
Nasze mistrzynie i mistrzowie !


25 września - Ognisko przedszkolne - kiełbaski pyszne :) !

Dziś w parku przedszkolnym panie zorganizowały ognisko ! Zabawy przy tym było co niemiara. Uczestniczyły w tym wydarzeniu wszystkie grupy dzieci: 3/4-latki, 5-latki i 6-latki ! Co prawda panie kucharki gotowały kiełbaski w wodzie ze względów bezpiczeństwa, ale smakowały tak wspaniale jakbyśmy je sami na ogniu przypiekali :)


17 - 23 września -
Wiztyta robocza nauczycieli we Włoszech.
System oświaty w Południowym Tyrolu.


11 września 2009 - Pisarka Ewa Nowak odwiedza naszą szkołę !

Dnia 11 września w Zespole Szkół w Klęce odbyło się spotkanie ze znaną pisarką książek dla dzieci i autorką licznych artykułów Ewą Nowak. Autorka zadebiutowała w 1997 r. w „Filipince” tekstem dotyczącym zdawania egzaminów ustnych pt. 100% skuteczności. Współpracuje z pismami „Cogito”, „Victor Gimnazjalista”, „Victor Junior”, „Trzynastka”, „Witch”, „Edukacja Twojego Dziecka”, „Twój Styl”, „Przyjaciółka”, „Filipinka”. W 2002 r. nakładem wyd. Pracownia Słów ukazał się jej debiut książkowy pt. Wszystko, tylko nie mięta, od 2003 roku pisarka współpracuje z wydawnictwem Egmont.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas czwartych, piątych i szóstych. Do spotkania zostały specjalnie przygotowane poprzez m.in. czytanie fragmentów powieści i zbiorów opowiadań na lekcjach języka polskiego. Dzieci ze starszych klas zapoznały się też z całymi pozycjami, których serię rozpoczęła powieść Wszystko, tylko nie mięta. W szkolnej bibliotece można wypożyczyć pozycje autorki takie jak: Wszystko, tylko nie mięta, Diupa, Krzywe 10, Lawenda w chodakach, Michał Jakiśtam ,Ogon Kici ,Koleżaneczki , Środek kapusty, Pajączek na rowerze.
Podczas spotkania autorka wykazała się bardzo dobrym kontaktem z dziećmi, prowadząc z nimi dialog na tematy opisywane w jej powieściach. Dzieci dowiedziały się, co inspiruje Ewę Nowak, skąd czerpie pomysły, jak długo pisze książki i czy są w nich elementy autobiograficzne.
Po spotkaniu pisarka obejrzała wystawę prac dzieci: komiksy i prace plastyczne wykonane do zbioru opowiadań "Środek kapusty" i "Pajączak na rowerze". Udzieliła rad, jak komponować pracę plastyczną, aby była interesująca i rozdała autografy wszystkim tym, którzy chcieli uwiecznić to spotkanie. Dzieci obdarowały pisarkę tytułową miętą, lawendą i pracą regionalnego artysty – grafika pana Półtoraka, która ilustrowała ziele mięty. Dla wszystkich ten dzień był wyjątkowy. Nie co dzień do naszej szkoły przyjeżdża znana, współczesna pisarka!
/tekst:M.Kula/


1 września 2009 - Rozpoczęcie roku szkolnego w szkole i przedszkolu !3-13 sierpnia 2009
Pobyt dzieci w zaprzyjaźnionej gminie niemieckiej VESTENBERGSGREUTH!23 lipca - 3 sierpnia 2009 - Piłka nożna
Nasze dziewczęta walczyły we Wronkach o Finał Mistrzostw Polski !
III miejsce makroregionu zachodniego dla UKS Ziółka - Klęka !

Wielkie brawa dla zawodniczek UKS Ziółka - Klęka i trenera Irka Janickiego ! Dziewczęta zajęły na turnieju półfinałowym III miejsce, jednak to nie wystarczyło by awansować do ścisłego finału. Zabrakło... 1 punktu... Zawodniczki z Klęki przeżyły niesamowitą przygodę, wielkie brawa !
Uczniowski Klub Sportowy "Ziółka" Klęka reprezentował Wielkopolski Związek Piłki Nożnej
(zdjęcia z finału wojewódzkiego)

Czołówka tabeli:
1. Zachodniopomorskie - 13 pkt.
3. Pomorskie - 11 pkt.
3. Wielkopolska - 10 pkt

Dotychczasowe wyniki:
Wielkopolska - Zachodniopomorskie - 3:0
Wielkopolska - Kujawsko - Pomorskie - 5:0
Wielkopolska - Pomorskie - 0:2

Runda rewanżowa:
Pomorskie - Wielkopolska - 1:1
Kujawsko - Pomorskie - Wielkopolska - 1:3
Zachodniopomorskie - Wielkopolska - 1:0

OBÓZ SPORTOWY UKS "ZIÓŁKA" 13-17 LIPCA 2009 !
POŻEGNALNA DYSKOTEKA !

16 lipca - Czwarty dzień na obozie !

Dziś przedostatni dzień :( Rozpoczęliśmy pysznym śniadaniem przygotowanym przez panie Beaty ! Za chwilę turniej piłki plażowej, potem basen w Żerkowie !!! Uf, jak gorąco... Wieczorem pożegnalna dyskoteka z przebraniami !

14,15,16 lipca - Kolejne atrakcje na obozie sportowym !


Wczorajszy wieczór po dyskotece zakończył się nieoczekiwanie nocnym spacerem przez las...Nawet najstarszym obozowym "wyjadaczom" nie było do śmiechu. Wszyscy jednak dzielnie dotarli do szkoły. Wtorek rozpoczął się wyjazdem na basen do Gostynia. Największe wzięcie miała oczywiście "pokręcona" zjeżdżalnia ! Po powrocie odbyliśmy trening piłkarski, a potem zabraliśmy się za przygotowanie ogniska. Kiełbaski smakowały wybornie, a ziemniaki trzeba było wrzucić do ognia raz jeszcze, bowiem znikały w okamgnieniu ! Jest godzina 22.30, mamy nadzieję, że obozowicze dziś prędzej zasną niż wczoraj :)

13 lipca - I dzień na obozie sportowym w szkole !


Pierwszy dzień minął bardzo pracowicie :) Najpierw rozpakowanie rzeczy w salach i leżenie na na bardzo wygodnych łóżkach, potem gry i zabawy z panią Kasią. Po obiedzie wzięliśmy udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez pana Artura, a po podwieczorku odbył się I trening z panem Irkiem. Trochę wymęczeni przygotowujemy się do ... DISCO !!!


3 lipca - Półkolonie w Zespole Szkół w Klęce !

Tradycją naszej szkoły stają się co roku organizowane półkolonie w okresie wakacyjnym. Panie Ania Gabrysiak i Katarzyna Moś zapewniły grupie około 40 uczniów tydzień pełen atrakcji i niespodzianek. Był pieszy rajd do Hermanowa, wycieczki autokarowe do Kórnika i Gołuchowa oraz zabawa na basenie w Gostyniu.


17 czerwca - WYMAGANIA DOTYCZĄCE UBIORU UCZNIÓW
W ROKU SZKOLNYM 2009/2010 !

Informujemy, że od września będzie obowiązywał uczniów klas I-VI - strój jednolity.
Codziennie - granatowa, zmienna bluzka.
Podczas uroczystości i akademii - biała bluzka, granatowa spódniczka (spodnie).