UKS "Ziółka" Klęka Mistrzyniami Polski w Piłce Nożnej Dziewcząt w kategorii under - 10 ! Trener: Ireneusz Janicki, skład: Laura Cichoń, Sandra Cichoń, Agata Kaczmarek, Alicja Krzykos, Sandra Orwat (wszystkie Klęka), Karolina Berdyszak (Rogusko), Martyna Boguszyńska (Kórnik) ,Klaudia Nogalska (Poznań), Roksana Skoracka (Kluczewo), Kamila Żarnecka (Kalisz - królowa strzelczyń turnieju - 7 goli).


28 stycznia 2011 - Rusza kółko szachowo - warcabowe w naszej szkole !


26 stycznia 2011 - Oddziały przedszkolne witają babcie i dziadków.


25 stycznia 2011 - Konkurs plastyczny
"Moja szkoła, moja miejscowość"


25 stycznia 2011 - Występujemy dla Was kochani !
Pamiętamy o osobach samotnych !


„Konkurs Dzień Babci 2011”

Dnia 20 stycznia 2011 r. odbył się finał „Konkursu Dzień Babci 2011”, którego organizatorem był Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Uczeń Michał Narojczych przygotował prezentację pt. "Mammografia". Więcej na stronie projektu COMENIUS REGIO
Pobierz i pokaż swojej mamie, babci !


21 stycznia 2011 - Gazetka szkolna
"Między nami dzieciakami" w sieci!

Kliknij i zobacz numer gazetki w internecie !21 stycznia 2011 - Dzień babci i dziadka w przedszkolu.


20 stycznia 2011 - Zagadka wyjaśniona ! Świetna zabawa !
Deejay "z zewnątrz" prowadzi disco !


20 stycznia 2011 - Koniec I semestru mamy...
bale, dyskoteki - urządzamy !


20 stycznia 2011 - Pierwsza pomoc w pierwszej klasie !
Nauczyciele Fundacji Jerzego Owsiaka uczą ratować innych !


18 stycznia 2011 - Ani mały , ani duży na koncercie nie marudzi !
Filharmonia Poznańska w szkole.
Wielkopolskie Biuro Koncertowe w przedszkolu.


15 stycznia 2011 - UKS "Ziółka" Klęka na mapie
Ministerstwa Edukacji Narodowej !
"MIEJSCA ODKRYWANIA TALENTÓW" !

Uczniowski Klub Sportowy "Ziółka" Klęka, który w 2010 r. zdobył Mistrzostwo Polski Dziewcząt w kategorii under-10 "Tymbark" oraz Halowe Mistrzostwo Wielkopolski w kategorii under-11 został wpisany na listę Ministerstwa Edukacji Narodowej jako "Miejsce Odkrywania Talentów" ! Gratulujemy trenerowi i zarządowi klubu ! Obecnie prowadzimy zapisy wszystkich chętnych, którzy chcą być członkami UKS. ZAPRASZAMY !
MIEJSCA ODKRYWANIA TALENTÓW - www.men.gov.pl


13 stycznia 2011 - W gościnie u Pippi Pończoszanki,czyli...
maluchy jadą do Teatru w Gnieźnie !

To był wspaniały spektakl, zabawiała nas dziś słynna Pippi ! Do Teatru w Gnieźnie wybrały się dzieci z oddziału przedszkolnego i przedszkola w Klęce. Towarzyszyli nam wychowawcy, ale również duża grupa rodziców. Tutułowa bohaterka przeżywała na scenie mnóstwo niesamowitych przygód,a towarzyszyli jej zwierzęta: koń i małpka.
12 stycznia 2011 - Poznajemy teatr im. Wojciecha Bogusławskiego.

W dniu 12 stycznia dzieci z kl.IIa,IIb razem z wychowawczyniami Mariolą Dzierla,Urszulą Patelka i Magdaleną Braciszewską odwiedziły teatr w Kaliszu.Dzieci podziwiały sztukę teatralną pt:"Księżniczka Turandot".Piękna bajka Gozziego wprowadziła dzieci w tajemniczy świat baśni oraz opowiedziała o pięknej lecz kapryśnej księżniczce chińskiej. Uczestnicy spektaklu zwracali uwagę na wystrój teatru oraz zapoznali się z poszczególnymi pomieszczeniami,rekwizytami oraz wzbogacili swoje słownictwo o nowe pojęcia związane z teatrem.Była to bardzo miła,sympatyczna i ciekawa wycieczka,która sprawiła dzieciom dużo radości i zadowolenia /tekst Mariola Dzierla, Urszula Patelka/


9 stycznia 2011 - Prosimy o przejkazanie 1% podatku za 2010 rok!
Wzór wypełnienia deklaracji PIT-37 poniżej. DZIĘKUJEMY !


5 stycznia 2011 - Mistrzostwa Szkoły w Gimnastyce
Dziewcząt i Chłopców !

Dziś najlepszych 19 gimnastyków z naszej szkoły walczyło w zawodach mistrzowskich. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Natalia Frąckowiak, druga była Dominika Jakubowska a trzecia Sandra Cichoń. Najlepszy z chłopców okazał się Jacek Świerkowski, za nim uplasowali się Adam Cichoń oraz Adrian Wiza. Gratulujemy !


20,21,22 grudnia 2010 - Świętowanie rozpoczęte ! Boże Narodzenie
w przedszkolu, w klasach i na forum szkolnym.22 grudnia 2010 - Uroczystość "Powstanie Wielkopolskie" -
przygotowanie Wiesław Krzykos, Natalia Witkowiak
Wręczenie nagród
Konkurs na szopkę bożonarodzeniową-Szymon Cypryan
Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym - Ireneusz Janicki

20 grudnia 2010 - Dzieci - dzieciom, czyli współpraca
z Stichting Eemsmond Helpt De Polen z Holandii !

W naszej szkole "niespodziewani" goście, przedstawiciele stwowarzyszenia pomocy dla Polski. Przywieźli ze sobą ponad 80 paczek świątecznych przygotowanych przez dzieci holenderskie dla rówieśników z naszego kraju. Było to możliwe dzięki współpracy z klubami Leo Club Poznań oraz panem Czesławem Przedpełskim z Lions Club Concordia z Poznania. Zaskoczenie było ogromne. Zawartość paczek stanowiły maskotki oraz przybory szkolne. Dziękujemy !


15 grudnia 2010 -e-Twinning
1 stycznia 2011 rusza projekt "Europe around me - Europa wokół mnie"
Roczna współpraca z Scoala cu clasele I-VIII, Pietroasa, Rumunia.
oraz Tevfik Ileri Anadolu Lisesi, Turcja !

Dziś Narodowa Agencja e-Twinning zaakceptowała roczny projekt realizowany w języku angielskim przez naszą szkołę z zaprzyjaźnioną placówką w Pietroasa w Rumunii. Będą w nim brały udział wszystkie dzieci uczące się języka angielskiego w naszej szkole, od I do VI klasy. Koordynatorem językowym jest pani Izabela Hyżorek, promotorem e-Twinning - Artur Pachala.
Projekt "Europe around me" ma na celu pokazanie przyjaciołom z Rumunii i Turcji piękna naszej gminy Nowe Miasto nad Wartą. Na zajęciach plastycznych oraz fotograficznych, dzieci (czasem przy pomocy rodziców) będa wykonywali prace, które będziemy publikować na specjalnie stworzonej platformie "e-Twinning Desktop". Chcemy ponadto przekazać jak najwięcej wiadomości na temat historii, przyrody, muzyki, sztuki i teraźniejszości naszego regionu. Informacje te będą przygotowywane przez uczniów na zajęciach języka angielskiego z panią Izabelą Hyżorek. Zaprezentujemy Zakłady Phytopharm Klęka, sposób w jaki produkuje się tam leki i kosmetyki z ziół. Chcielibyśmy w ten sposób doskonalić umiejętności językowe naszych uczniów, by móc porozumiewać się z rówieśnikami z Rumunii orza Turcji (w języku angielskim).
Pierwszym etapem będzie realizacja tematu: Lubimy zimę. W styczniu i lutym 2011 chcemy przygotować nasze wizytówki na platformie internetowej. Pokażemy jak wygląda zima w Polsce i jak spędzamy ferie zimowe.


14 grudnia 2010 - Do Zespołu Szkół w Klęce przyjechał samochód
promujący ogólnopolski program "Deutsch Wagen Tour"
Weblog - Deutsch Wagen Tour w Klęce

Po półtorarocznym staraniu udało się zaprosić lektora tej ogólnopolskiej akcji do naszej szkoły. Uczniowie przygotowali się do tej wizyty na medal.
Na zajęciach dodatkowych - przygotowano prezentację multimedialną w języku niemieckim przedstawiającą ogólne inf. dotyczące gminy Nowe Miasto, Klęki oraz Zespołu Szkół w Klęce. Zaprezentowano w niej oprócz opisów i statystyki, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. Zadanie to wymagało od uczniów nie tylko umiejętności językowych, ale także reporterskich. Uczniowie najpierw musieli przeprowadzić wywiady , zrobić zdjęcia, by na końcu stworzyć projekt multimedialny.
Dodatkowo przygotowano specjalne słupy ogłoszeniowe - pierwszy przedstawia Niemcy i państwa niemieckojęzyczne, a drugi zawiera: praktyczne informacje tj. np. jak uczyć się języków obcych, argumenty zachęcające do nauki, a także wskazujący konkretne przykłady wykorzystania umiejętności językowych. Po zaprezentowanie efektów swojej pracy – uczniowie klas VI i V mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach prowadzonych przez lektora akcji Panią Justynę Wichłacz .
Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość zdobycia w niekonwencjonalny sposób wiedzy o Niemczech, poznać nowe słownictwo między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. Wszyscy uczestnicy byli bardzo aktywni podczas zajęć, dodatkowym atutem były nagrody w postaci plecaków, koszulek, piórników, skarbonek, długopisów itp.
Jak ocenia wizytę Izabela Zwierzchlewska: „ każda forma mająca na celu promowanie nauki języków obcych jest dobra, a wysiłek poniesiony do przygotowania udanego spotkania naprawdę się opłaca. Mam cichą nadzieję , że po wizycie ,,Deutsch-Wagen-Tour" motywacja uczniów do nauki języka niemieckiego wzrośnie”. Na stronie www. deutsch-wagen- tour.pl można zapoznać się z dodatkowymi informacjami na temat tego programu, dodatkową ciekawostką jest bloog prowadzony przez lektorów. Zachęcam do przeczytania wpisu związanego z wizytą w Zespole Szkół w Klęce. /tekst I. Zwierzchlewska/12 grudnia 2010 - IV Szkolny Kiermasz Świąteczny.
Dziękujemy dzieciom, rodzicom , nauczycielom, gościom !

Wspaniale zaprezentowały się dziś dzieci z kółka teatralnego pana Szymona oraz z chórku pani Natalii. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli jasełka i wysłuchali kolęd świątecznych. Na wysokości zadania stanęli przede wszystkim rodzice, którzy wykonali ogromną ilość ozdób choinkowych oraz nauczyciele, którzy zorganizowali całe przedsięwzięcie. Uzyskane pieniądze zasilą "klasowe", szkolne i przedszkolne budżety. W ferworze zakupów można było odpocząć w "Piernikowej Kawiarence" przygotowanej przez panie kucharki i obsługę szkoły. Dziękujemy również twórcom ludowym, którzy swe prace wystawiali na holu szkolnym. Do zobaczenia za rok !
Turniej Mikołajkowy 11/12 grudnia 2010 Warszawa
Wspaniałe mecze w finale z MUKS Praga Warszawa !
Wracamy z pucharami za I i II miejsce !

W dniach 11/12 grudnia dziewczynki UKS "Ziółka" Klęka biorą udział w bardzo silnie obsadzonym IX Mikołajkowym Ogólnopolskim Halowym Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt. Rywalizacja odbywa się w Warszawie w hali DOSiR przy ul. Szanajcy 17-19. Oprócz "Ziółek" w turnieju grają: MUKS Praga Warszawa, LKS Sparta Mochowo, UMKS Zgierz, LUKS Sport Wydminy, MUKS Dargfil Tomaszów, UKS Dubler Opole Lubelskie. Nasze młodziczki wystąpują w dwóch kategoriach:
11 grudnia 2010 - sobota rocznik 1999 i młodsze
Finał turnieju: MUKS Praga Warszawa - UKS "Ziółka" Klęka - 3:2
12 grudnia 2010 - niedziela rocznik 2000 i młodsze
Finał turnieju: UKS "Ziółka" Klęka - MUKS Praga Warszawa - 2:1 !10 grudnia 2010 - Średzka kolej wąskotorowa
Przedszkolaki na tropie świętego Mikołaja !


Dziś wybraliśmy się na stację kolejki wąskotorowej Środa Miasto, na zaproszenie Starostwa Powiatowego. Dzieci z przedszkola i oddziału przedszkolnego zasiadły w przytulnym wagonie i odbyły podróż z wieloma przygodami ! Opiekowali się nami harcerze, szukaliśmy listu od Św. Mikołaja, uczyliśmy się tajemnego zaklęcia oraz śpiewaliśmy piosenki. W Słupii Wielkiej dosiadły się do nas dzieci z przedszkola w tej miejscowości. Wszyscy z napięciem oczekiwali na Mikołaja, ale ten nie nadchodził... W końcu udało się go odnaleźć na stacji w Środzie Wlkp., czekał na nas z workiem prezentów ! Wiele z dzieci po raz pierwszy jechało dziś koleją ! To była wspaniała podróż pociągiem, którego nie spotkamy już na co dzień.


4 grudnia 2010 - Dziewczynki UKS "Ziółka" Klęka nie mają dosyć !
Halowe Mistrzostwo Wielkopolski Piłki Nożnej Młodziczek w Koninie !

Dziś w Koninie nasze dziewczynki pozostawiły w pokonanym polu 5 najlepszych drużyn Wielkopolski ! Oprócz naszych "Ziółek" w turnieju wzięły udział młodziczki under-12 z klubów: UKS Wilczki Wilkowyja, KKPK Medyk Konin, MOS Konin, UKS Piast Ziemia Grodziecka, GSS Grodzisk Wielkopolski. Skład mistrzowskiej drużyny: Cichoń Laura ur. 2000, Cichoń Sandra ur. 2000, Szewczyk Maja ur. 2000, Karolina Berdyszak ur. 2000, Kaczmarek Agata ur. 2000, Mikołajczak Julia ur. 1999, Cicha Julia ur. 1999, Czudzińska Laura ur. 1998, Roszyk Weronika ur. 1998. Nasze dziewczęta to najmłodszy zespół w stawce ! Gratulacje dla trenera Irka Janickiego.
Wyniki spotkań:
UKS "Ziółka" Klęka - UKS Wilczki Wilkowyja - 2:2 ( wicemistrzostwo Wielkopolski)
KKPK Medyk Konin (kadra Wielkopolski) - UKS "Ziółka" Klęka - 0:4 !
UKS "Ziółka" Klęka - MOS Konin - 7:0
UKS Piast Ziemia Grodziecka - UKS "Ziółka" Klęka - 0:5
UKS "Ziółka" Klęka - GSS Grodzisk Wielkopolski - 4:2
Julia Mikołajczak została "królową strzelczyń", Laura Czudzińska najlepszą zawodniczką turnieju.


30 listopada 2010 - Uczniowie klas czwartych zwiedzają fabrykę świec
i bombek w Koźminie Wielkopolskim.

Po fabryce bombek „Lotos” oprowadzała nas Pani Maria Turbańska ( właścicielka firmy). Czy wiecie, że poszczególne kształty bombek noszą nazwy np. : burak, pietruszka lub kropla? A sama bombka powstaje ze szklanej rurki? Te i wiele innych ciekawych informacji zdobyliśmy śledząc cały proces produkcyjny . Najpierw obserwowaliśmy proces dmuchania bombek w dmuchalni szkła. To tutaj zobaczyliśmy jak plastycznym i kruchym materiałem jest szkło. Specjalnie dla nas jedna z Pań pracujących w fabryce wydmuchała bombkę w kształcie łabędzia. (Bombka ta - jako pamiątka z wycieczki zawiśnie na szkolnej choince). Następnie dowiedzieliśmy się, jak bombka otrzymuje swój podkład- ten ciekawy proces nosi nazwę srebrzenie, następnie w lakierni bombki choinkowe nabierają różnych kolorów, po to, aby w dekoratorni wykwalifikowany zespół dekoratorów, nadawał bombce piękny i niepowtarzalny wygląd. Dowiedzieliśmy się także, że nie ma w Polsce szkoły, która kształci przyszłych pracowników takiej fabryki, ale każdy kto posiada odrobinę talentu oraz chęci do nauki może starać się o pracę w tym zakładzie. Ostatnim punktem naszej wizyty w fabryce szklanych ozdób choinkowych była wizyta w sklepie firmowym, w którym mogliśmy porównać różnego rodzaju kształty i wielkości bombek ( średnica od 30 mm do 500 mm). Każdy uczestnik wycieczki mógł zakupić specjalne bombki z napisem, które z pewnością będą przypominać naszą wycieczkę .
Wizyta w fabryce świec „ Adpal” - tutaj dowiedzieliśmy się, że firma ta jest jednym z największych producentów świec, które z powodzeniem sprzedawane są w kraju i na świecie. Trudno wyobrazić sobie życie bez elektryczności oraz fakt, iż codzienne czynności można było oświetlać światłem ze świec parafinowych lub ze steryny. Mimo, że świece obecnie stosuje się przeważnie do dekoracji – ciekawym doświadczeniem było poznanie procesu produkcyjnego. Dokładność oraz cierpliwość – to cechy charakteru, które pozwolą dobrze wykonywać pracę w tej fabryce. Interesujące, że i do tego zawodu nie przygotowuje żadna szkoła w Polsce. /I.Zwierzchlewska/


29 listopada 2010 - "Wróżby,wróżby przyszłość przepowiadają"

Andrzejki,które przypadają na noc z 29 na 30 listopada w wigilię św.Andrzeja świętowały dzieci z klas I-III.Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczną,uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.Dziewczęta i chłopcy bawili się żartobliwymi wróżbami i przepowiadali sobie przyszłość min.poprzez wylewanie rozmaitych kształtów na wodzie z roztopionego wosku, a następnie interpretowały swoją przyszłość z kształtu woskowej figurki.Było wiele ciekawych wróżb takich jak :przesuwanie bucików,serca z imionami, magiczne kubeczki,a na dodatek słodki poczęstunek.Najważniejsze jednak było to,że dzieci wspaniale się bawiły kultywując tradycje andrzejkowe i życzyły sobie wzajemnie spełnionych wróżb /M. Dzierla/.


25 listopada 2010 - Uczniowski Klub Sportowy "Ziółka" Klęka
Zakończenie projektu "Umiem pływać będę medale zdobywać!"
25 razy byliśmy na basenie "Na fali" w Gostyniu !

Dziś po raz ostatni wyjechaliśmy na basen do Gostynia. Była to wycieczka wszystkich dotychczasowych uczestników projektu. Dwa autokary zabrały łącznie 71 uczniów z naszej szkoły ! Zajęcia miały "luźniejszy" charakter. Świetnie pływające "jedynki" brały udział w zawodach zorganizowanych przez instruktorów z Gostynia. Było wyławianie przedmiotów z wody, wyścigi, nurkowanie oraz skoki do wody. "Dwójki" i "Trójki", czyli kolejne grupy zaawansowania w pływaniu bawiły się w basenie oraz korzystały ze zjeżdżalni. Pobyt zakończył się turniejem piłki wodnej. Łącznie w programie nauki pływania wzięło udział 83 uczniów naszej szkoły. Co najmniej połowa z nich doskonale radzi sobie w wodzie ! Odbyliśmy 25 wyjazdów na basen do Gostynia. Budżet projektu wyniósł 22500 zł, z czego 18000 zostało pozyskane z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Będzie nam brakowało systematycznych wyjazdów na basen. Teraz musimy odczekać rok i znowu zaczniemy starać się o dotację.


25 listopada 2010 - Czy misie piją mleko ?
"Dzień Pluszowego Misia
w przedszkolu i oddziałach przedszkolnych" !


Święto w przedszkolu odbyło pod hasłem "Pij mleko i zjadaj miód!". "Niedźwiadki" przekonywały dzieci o konieczności spożywania mleka i jego produktów. Degustowaliśmy z Kubusiem Puchatkiem pyszny miodek - lekarstwo na przeziębienie. Uroczystość zakończyła się przyjęciem dla misiów, zorganizowanym przez 5latki.25 listopada 2010 - W naszej szkole spotkacie Przyjaciół Zippiego !

Nasza szkoła realizuje program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci "Przyjaciele Zippiego". Licencje na prowadzenie zajęć uzyskały Lidia Baczyńska i Anita Pachala.
Szczegóły programu - PRZYJACIELE ZIPPIEGO18 - 22 listopada 2010 - Marzenia się spełniają !
z Klęki do... Mediolanu !Warto marzyć, bo te spełniają się często w najbardziej nieoczekiwanych momentach... Czy jeszcze kilka miesięcy temu 5 dziewczynek z naszej szkoły śniło, że będa na meczu AC Milan, że spotkają się z Arturem Borucem ? Pewnie tak, ale nie wiedziały, że to wszystko spełni się już niebawem ! W "podróż życia" udały się piłkarki UKS "Ziółka" Klęka z trenerem Irkiem Janickim. Była to nagroda za zdobycie Mistrzostwa Polski od sponsora, firmy TYMBARK. Dla większości była to pierwsza podróż samolotem ! Wszyscy dzielnie ją znieśli i w piątek we wczesnych godzinach porannych wylądowali w Mediolanie. W pierwszym dniu atrakcji było co nie miara, ale prawdziwe emocje miały dopiero nadejść... Drużyna zwiedziła słynny tor samochodowy "Monza", oglądali szatnię AC Milan na San Siro, do której wstęp mają tylko nieliczni, zwiedzali muzea, oglądali zabytki. W sobotę wielka atrakcja ,mecz AC Milan - Fiorentina. Na trybunach ponad 60 tys. widzów i mimo przegranego meczu 0:1 przez Fiorentinę, Artur Boruc jednym z bohaterów spektaklu ! W nocy zaproszono jeszcze drużynę do kościoła Santa Maria de Grazzie, gdzie jest słynny fresk Leonardo Da Vinci "Ostatnia wieczerza". W niedzielę w szkółce piłkarskiej Milanu doszło do wielkiego meczu ! Dziewczynki zmierzyły się z o dwa lata młodszą, chłopięcą reprezentacją tego słynnego klubu. Ziółka zagrały rewelacyjnie i nawet remisowały 1:1, ostatecznie mecz zakończył się wynikiem AC Milan - "Ziółka" Klęka 3:1. Bramkę słynnym Włochom strzeliła Sandra Cichoń ! Gratulacje ! Niedzielny wieczór miał być już zwyczajny... I nagle... W restauracji, w której jedliśmy kolację pojawił się... Artur Boruc ! Czy młode piłkarki i trener mogli wymarzyć sobie większą niespodziankę ! Niech sen trwa dalej ! Przecież to nie był sen :), drużyna wywalczyła sobie marzenia na boisku !


16 listopada 2010 - Przygotowanie do kiermaszu świątecznego w IIa.

W dzisiejsze popołudnie spotkały się w szkole mamy i dzieci z klasy II a, aby wykonać świąteczne pachnidełka na kiermasz. Zapachniało w naszej klasie, wszyscy z zapałem zabrali się do ucierania mydeł i wytwarzania rozmaitych "cudów". W małych i dużych rękach powstawały niezwykłe rzeczy! A jakie? Okaże się na stoisku klasy IIa, na kiermaszu świątecznym. Zapraszamy! /tekst U.Patelka/


16 listopada 2010 - Współpraca z Ośrodkiem Edukacji Leśnej
w Czeszewie. Jesienne porządki w budkach lęgowych.

W grudniu 2009 roku zapoczątkowaliśmy w naszej szkole akcję "Pomagamy ptakom - Budki lęgowe wokół szkoły !". Na okolicznych drzewach zostało powieszonych około 30 karmników. Spora ich część została zamieszkana przez ptaki, co mogliśmy stwierdzić podczas wizyty w naszej szkole pracowników Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie. Specjalistyczny sprzęt lesników pozwolił na zaglądanie do wnętrz budek lęgowych. Teraz przyszła pora na prace konserwacyjne. Żeby na wiosnę ponownie w budce zamieszkały ptaki musimy je oczyścić z pozostałości. Dziś zabraliśmy drabinę i przygotowaliśmy karmniki do ponownego zamieszkania. Czekamy wiosną na ptaki !