„Doktor Dolittle i jego zwierzęta”- konkurs czytelniczy

 

     W październiku wszyscy uczniowie klas IIa, IIb, IIc wzięli udział w konkursie czytelniczym  ze znajomości książki „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, który zorganizowała biblioteka szkolna w Klęce. Uczniowie samodzielnie  pisali test. Musieli m.in. ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej, rozpoznać bohaterów książki na podstawie ilustracji, podać cechy doktora Dolittle i zrobić wykreślankę. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością lektury. W tym konkursie zwyciężyli: IIa – Maja Durczak, Maria Graczyk, Wiktor Kowalczyk, Oliwier  Pacholski, Tomek Szczotka, Franek Śmiejczak, IIb - Małgosia Rojczyk vel Rojek, Małgosia Sołtysiak, IIc – Kacper Bierła. Uczniowie ci uzyskali maksymalną ilość punktów.

 

 

 

 

 

 

Konkurs czytelniczy  ze znajomości książki

W. Chotomskiej „Pięciopsiaczki”

 

     W listopadzie uczniowie klas IIa, IIb, IIc wzięli udział w konkursie czytelniczym  ze znajomości książki Wandy Chotomskiej „Pięciopsiaczki”, który zorganizowała biblioteka szkolna. Uczniowie musieli samodzielnie  wykonać 9 zadań o różnym stopniu trudności, np. uzupełnić imiona piesków, wpisując brakujące litery, podkreślić prawidłową odpowiedź, uporządkować zdarzenia w kolejności, napisać, jak należy opiekować się psem, pokolorować rysunek. Maksymalną ilość punków uzyskali: Kornelia Kaczmarek, Tomek Kowalczyk, Maja Sudnik-Lisiecka, Tomek Szczotka, Adrian Wojciechowski.

 

 

 

 

 

Spotkanie z pisarką Elizą Piotrowską

 

12 listopada 2015 r. uczniowie klas IIa i IIb Zespołu Szkół w Klęce spotkali się z pisarką Elizą Piotrowską w Bibliotece Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą. Pani Eliza opowiadała o swoich książkach, zwracając szczególną uwagę na książki o Poznaniu. Nawiązała do święta rogali marcińskich, ponieważ jedna z jej książek opowiada „Legendę o rogalach świętomarcińskich”. Wspólnie z dziećmi zastanowiła się, co to jest legenda, w jaki sposób możemy pomagać innym oraz czy warto pomagać potrzebującym. Następnie opowiedziała dzieciom o swojej ulubionej bohaterce książek, którą jest Ciocia Jadzia. Zdradziła dzieciom mnóstwo tajemnic związanych z tą książką i jej bohaterką, zaproponowała też wykonanie pewnego zadania. Na zakończenie opowiedziała o Brazylii czyli państwie, w którym mieszka na zmianę z Polską i rozdała dzieciom autografy do przygotowanych wcześniej przez Oddział dla Dzieci informatorów oraz zakupionych przez dzieci książeczek.

 

 

 

 

 

 

„120 przygód Koziołka Matołka” – konkurs plastyczny

   Uczniowie klas II w ostatnim tygodniu listopada uczestniczyli w konkursie plastycznym. Po przeczytaniu książki „120 przygód Koziołka Matołka” malowali techniką dowolną jedną z przygód bohatera. Najciekawsze prace wykonali: M. Durczak, M. Graczyk, Z. Gwizdek, J. Półrolniczak, J. Strzelczyk, M. Lisiecka, A. Wojciechowski, K. Idziaszek, M. Sołtysiak, K. Bierła, T. Czajowski, M. Macioszczyk, N. Parus, S. Rzepka, D. Szlachetka.

 

 

 

 

 

 

Konkurs recytatorski

     We wtorek 24 listopada odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski z okazji 160. rocznicy śmierci poety Adama Mickiewicza. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI. Wzięło w nim udział 7 uczniów. Uczestnicy recytowali fragmenty „Pana Tadeusza”. W konkursie zwyciężyli: Sabina Górzna (kl. Va), Kamila Floch (kl. IV), Julia Mikołajczak (kl. Va). Uczniowie ci otrzymali w nagrodę książki.

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs na wykonanie ekslibrisu do własnej biblioteczki

    W listopadzie został rozstrzygnięty konkurs na wykonanie ekslibrisu do własnej biblioteczki. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klasy VIa. Uczestnicy wykonali ekslibrisy techniką graficzną i rysunkową. Wykonane prace można było oglądać  na wystawie zorganizowanej w holu szkolnym. Komisja przyznała  nagrody 5 uczniom. Nagrody w postaci książek otrzymali: Maja Nawrocka,  Martyna Półtorak, Stefan Łącki, Wiktoria Mazurek, Paweł Sołtysiak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Gminny Konkurs Recytatorski „Cztery pory roku”

     25 listopada 2015 r. w Zespole Szkół w Klęce odbył się Gminny Konkurs  Recytatorski „Cztery pory roku w poezji dziecięcej”.

Zorganizowała go pani Mariola Dzierla przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Mieście nad Wartą. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klasy I-III. Każdy uczestnik recytował dowolny utwór poetycki o tematyce pór roku. Najpierw odbyły się w szkołach eliminacje klasowe. Potem w etapie gminnym uczestniczyły po dwie osoby z każdej klasy. Do konkursu przystąpiło 31 uczniów ze szkół podstawowych w Kolniczkach, Chociczy, Boguszynie i Klęce. Komisja nagrodziła uczniów w trzech kategoriach: klasa I, klasa II i klasa III. Z klas I: pierwsze miejsce zajęła Agata Królikowska z Kolniczek, drugie miejsce Filip Kardasz z Klęki, trzecie miejsce Filip Jankowski z Boguszyna i Piotr Mróz z Chociczy. Z klas II: pierwsze miejsce zajął Miłosz Józefiak z Kolniczek, drugie miejsce Aleksandra Rejniak z Chociczy, trzecie miejsce Bartosz Jaskuła z Boguszyna. Z klas III: pierwsze miejsce zajęła Paulina Mikołajczak  z Boguszyna, drugie miejsce Aleksandra Roszak z Kolniczek, trzecie miejsce Sandra Michalak z Klęki.

Zwycięzcy otrzymali książki, nagrody rzeczowe i dyplomy, pozostali uczestnicy książki i dyplomy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

    Z okazji Święta Pluszowego Misia w grupie pięcio– i sześciolatków przedszkola w Klęce odbyły się 27 listopada zajęcia czytelnicze. Pani z biblioteki szkolnej przeczytała dzieciom ciekawą bajeczkę pt. „Miś—cyrkowiec”. Potem dzieci rozmawiały z panią o bohaterze tej bajki oraz misiach znanych z innych bajek. Musiały też wykonać parę ćwiczeń zręcznościowych, co nie było łatwe. Po wesołej zabawie malowały kolorowanki przedstawiające misie. Dzieciom bardzo podobały się te zajęcia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs czytelniczy „Niebieski koralik”

    15 stycznia 2016r. w Zespole Szkół w Klęce odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości książki „Karolcia” Marii Krüger. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klasy IIIa i 18 uczniów z klasy IIIb. Każdy uczestnik indywidualnie rozwiązywał test składający się z 19 pytań. Komisja przyznała 5 nagród książkowych uczniom, którzy uzyskali najwięcej punktów. I miejsce zajął Konrad Kaczmarek, II miejsce uzyskała Alicja Grzesiek, III miejsce – Oskar Szymczak, Jakub Śmiejczak, Miłosz Stratyński.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs plastyczny

 

     W styczniu w klasach IIa, IIb, IIc biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs plastyczny. Uczniowie po przeczytaniu książki „Wierszyki domowe” Michała Rusinka wykonywali ilustracje dowolną techniką. Najwyżej oceniono prace następujących uczniów: M. Durczak, Z. Gwizdek, W. Kowalczyka, O. Pacholskiego, K. Stanisławiak, M. Sudnik-Lisieckiej, I. Bagrowskiego, A. Barcik, K. Budzyna, O. Górznego, K. Idziaszek, N. Kowalczyk, W. Marcinowskiej, J. Mrówki, O. Nawrockiej, M. Rojczyk vel Rojek, M. Sołtysiak, P. Szymańskiego, A. Wojnicz, D. Wypychowskiego, T. Kapturka, J. Kardasza, W. Kot, M. Macioszczyk, J. Matuszak, M. Nawrockiego, B. Płonki, D. Szlachetki, O. Waszak, P. Ziętkowskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs ze znajomości książki

„Przygody Tomka Sawyera”

 

    Dnia 17 lutego odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy ze znajomości książki „Przygody Tomka Sawyera”, który zorganizowała biblioteka szkolna. Do konkursu przystąpiło 22 uczniów z klasy Va i 16 uczniów z klasy Vb. Każdy uczestnik indywidualnie rozwiązywał test. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani, dlatego była konieczna dogrywka. W konkursie zwyciężyli: Aleksandra Szymańska, Magdalena Błaszczyk, Waldemar Schick. Otrzymali w nagrodę książki.

 

 

[PDF] KCI Kutno - Zimowa krzyżówka - [Kutnowskie Centrum Informacyjne]

kutno.net.pl755 × 600Wyszukiwanie obrazem

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kutnie - Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia, zaprasza do rozwiązania krzyżówki z hasłem dla dzieci w wieku ...

 

Powiązane obrazy:

Wyświetl więcej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy znasz książkę „Zaczarowana zagroda”?

    W marcu 2016 r. w szkole w Klęce odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości książki „Zaczarowana zagroda” A. i Cz. Centkiewiczów. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas IIa, IIb, IIc. Każdy uczestnik konkursu musiał wykonać 8 zadań, m.in. rozszyfrować plątaninę sylabową i napisać rozwiązanie, odpowiedzieć prawidłowo na pytania, uporządkować wydarzenia, wybrać i pokolorować narzędzia oraz ubiory polarników, a także ułożyć puzzle. W tym konkursie najwięcej punktów otrzymali: Bartek Narojczyk, Jerzy Maleszka, Oliwier Pacholski, Adam Szymczak.                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marta Fox w Klęce

 

    18 marca 2016 r. nasza szkoła gościła znaną pisarkę Martę Fox, która przyjechała na zaproszenie Biblioteki Publicznej Gminy w Nowym Mieście nad Wartą. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas Va, Vb, VIa, VIb oraz nauczyciele. Pisarka czytała fragmenty swoich książek i opowiadała o ich bohaterkach. Pod koniec spotkania Marta Fox chętnie odpowiadała na pytania uczniów dotyczące jej twórczości. Potem wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali autografy oraz mogli kupić książki pisarki. Spotkanie było bardzo ciekawe.

 

 

 

 

 

 

[PDF] KCI Kutno - Zimowa krzyżówka - [Kutnowskie Centrum Informacyjne]

kutno.net.pl755 × 600Wyszukiwanie obrazem

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kutnie - Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia, zaprasza do rozwiązania krzyżówki z hasłem dla dzieci w wieku ...

 

Powiązane obrazy:

Wyświetl więcej

 

 

 

 

 

 

 

 

Polskie legendy i podania

 

      W związku z 1050. rocznicą chrztu Polski odbył się w dniach 7, 8, 12 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół w Klęce konkurs czytelniczy „Polskie legendy i podania”, który zorganizowała biblioteka szkolna. Wzięło w nim udział 18 uczniów  z klasy IIIa, 19 uczniów z klasy IIIb i 15 uczniów z klasy IV. Uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test ze znajomości czterech legend: „Podanie o Lechu”, „Podanie o Popielu”, „Złota kaczka”, „Legenda o Warsie i Sawie”. Nagrody książkowe otrzymali uczniowie, którzy uzyskali najwięcej punktów: Franek Wolski, Ignacy Łącki, Maja Nalezińska, Sandra Michalak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs czytelniczy ze znajomości książki

 „O zajączku Filipie, który ze strachu

 dokonał wielkich czynów”

 

W dniach 13, 18 i 19 kwietnia został przeprowadzony konkurs czytelniczy w klasach IIa, IIb, IIc. Zorganizowała go biblioteka szkolna w ramach realizacji projektu „Lektury znane i lubiane”. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące treści lektury, podawali cechy charakteru głównego bohatera, układali zdania z rozsypanki wyrazowej. W konkursie zwyciężyli: Konrad Budzyn, Karolina Idziaszek, Nikola Kowalczyk, Wiktoria Marcinowska, Oliwia Nawrocka, Wiktor Rochowski, Małgorzata Rojczyk vel Rojek, Małgorzata Sołtysiak, Daniel Wypychowski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X Konkurs Pięknego Czytania „Klechdy i bajędy”

 

     22 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół w Klęce odbył się etap szkolny X Konkursu Pięknego Czytania „Klechdy i bajędy”. Zorganizowała go Fundacja AITWAR z Poznania w celu uczczenia 1050. rocznicy chrztu Polski. Wzięło w nim udział 20 uczniów z klas IV-VI. Uczestnicy czytali przygotowane przez siebie fragmenty legend lub fragmenty utworów nawiązujących do początków państwa polskiego. Komisja zakwalifikowała do etapu międzyszkolnego następujących uczniów: Filipa Kossowskiego (kl.VIa), Marikę Hetmańczyk (kl.Va), Zuzannę Szymenderę (kl.Va). Etap międzyszkolny konkursu miał miejsce 28 kwietnia w Poznaniu. Filip Kossowski znalazł się w gronie 12 uczniów, którzy przeszli do finału. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy. Finał X Konkursu Pięknego Czytania odbył się 7 maja w Poznaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lubimy czytać baśnie Andersena

 

    25 i 26 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy „Lubimy czytać baśnie H. Ch. Andersena”. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas IIa, IIb, IIc. Musieli wykazać się znajomością 4 baśni Andersena: „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Dziewczynka z zapałkami”.  Zadania były zróżnicowane. Uczestnicy konkursu uzupełniali brakującymi wyrazami tytuły baśni, odgadywali baśnie na podstawie ilustracji, odpowiadali na pytania dotyczące treści baśni oraz rozpoznawali baśnie po przeczytaniu fragmentu tekstu. W konkursie zwyciężyli: Maja Durczak, Zuzanna Gwizdek, Konstacja Stanisławiak, Maja Sudnik–Lisiecka, Adrian Wojciechowski, Oliwia Nawrocka, Wiktor Rochowski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Świat książek w obiektywie

 

     31 maja w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu czytelniczego „Świat książek w obiektywie”. W projekcie uczestniczyli uczniowie klas III-VI. Mieli za zadanie wykonać 3 zdjęcia do wybranej przez siebie książki oraz przygotować piękne czytanie fragmentu książki. Zdjęcia posłużyły do przygotowania prezentacji multimedialnej, którą wszyscy obejrzeli z dużym zainteresowaniem podczas apelu. Niespodzianką była projekcja krótkiego filmu nagranego przez uczniów kl. Vb.

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs na najlepszego czytelnika

 

7 czerwca 2016 roku zostały ogłoszone wyniki konkursu na najlepszego czytelnika. Konkurs trwał od września do czerwca. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie od klasy I do VI. Zwycięzców wyłoniono na podstawie statystyki wypożyczeń. Najwięcej książek przeczytali: Aleksandra Roszyk (kl. IIIa), Maria Macioszczyk (kl. IIc), Dawid Szlachetka (kl. IIc). Zostali nagrodzeni książkami.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Jak nie czytam, jak czytam”

 

     Dnia 10 czerwca 2016r. o godz. 10.00 Zespół Szkół w Klęce przystąpił do ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”, którą zorganizowała redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Miała ona na celu promocję czytelnictwa i książek, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo. W tej akcji wzięli udział uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej, dzieci z przedszkola, dyrekcja szkoły i nauczyciele - razem 287 osób. Wszyscy uczestnicy przynieśli ze sobą ciekawe książki i czytali je przez godzinę na boisku szkolnym. Kilka dni wcześniej uczniowie przygotowali plakaty zachęcające do czytania. Zainteresowanie akcją było duże zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lektury znane i lubiane

 

W roku szkolnym 2015/2016 w klasach IIa, IIb, IIc był realizowany projekt edukacyjny „Lektury znane i lubiane”. Co miesiąc wszyscy uczniowie uczestniczyli w konkursach czytelniczych ze znajomości lektur. Przeprowadzono 7 konkursów i 3 konkursy plastyczne. Uczniowie wykonali też klasowe książeczki poznanych lektur. W czerwcu został przeprowadzony plebiscyt na najciekawszą książkę. Uczniowie wybrali „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej. Podsumowanie projektu miało miejsce 16 czerwca. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną oraz wystawę klasowych książeczek. Uczniom, którzy uzyskali największą ilość punktów ze wszystkich konkursów, wręczono książki. W konkursach zwyciężyli: M. Sołtysiak, M. Durczak, M. Sudnik-Lisiecka, K. Stanisławiak, W. Kowalczyk, O. Pacholski, M. Graczyk, A. Wojciechowski, K. Kaczmarek, K. Budzyn, Z. Gwizdek, M. Macioszczyk, W. Rochowski, T. Kapturek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bajkowe spotkania

 

Przez cały rok szkolny odbywały się w oddziale pięcio- i sześciolatków zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii pt. „Bajkowe spotkania”, które prowadziła pani bibliotekarka I. Farfus.

 

„Książki naszych marzeń”

 

W roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół w Klęce był realizowany program rządowy „Książki naszych marzeń”. W ramach programu zakupiono do biblioteki szkolnej 181 książek. Były realizowane projekty czytelnicze i edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki. Odbywały się konkursy czytelnicze, recytatorskie i plastyczne organizowane przez bibliotekę szkolną i Bibliotekę Publiczną w Nowym Mieście nad Wartą. W ramach współpracy z biblioteką publiczną uczniowie klas IIa i IIb byli w listopadzie na spotkaniu z pisarką Elizą Piotrowską, a uczniowie klas Va, Vb, VIa, VIb byli w marcu na spotkaniu z pisarką Martą Fox. We wszystkich klasach I-VI zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne promujące nowości wydawnicze. Także uczniowie klas I-III uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych i zajęciach czytelniczych organizowanych przez bibliotekę publiczną. Biblioteka szkolna opracowała folder zawierający informacje o zaletach czytania książek i wpływie czytania na rozwój dzieci, który został rozdany rodzicom uczniów klas I-VI podczas spotkania w styczniu.