DZIAŁALNOŚĆ NA ROK SZKOLNY 2010/2011.

Zapisy do biblioteki szkolnej We wrześniu 2010r. uczniowie klas Ia i Ib, a w październiku dzieci z oddziałów sześciolatków zostały przyjęte w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci zobaczyły jak wygląda wypożyczalnia i czytelnia, poznały regulaminy obowiązujące w bibliotece, przypomniały sobie jak należy szanować książki. Potem samodzielnie wypożyczyły książki do domu. Dzieci były bardzo zadowolone i obiecały pani bibliotekarce, że będą często wypożyczały książeczki.
Dyskoteka Biblioteka Zespołu Szkół w Klęce w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowała w środę 20.10.2010r. dyskotekę dla uczniów klas IV-VI. Bilet kosztował 1,00 zł. Zainteresowanie dyskoteką było duże. Sprzedano 67 biletów i uzyskano 67,00 zł. Za te pieniądze zostanie kupiony radiomagnetofon do biblioteki szkolnej. Na dyskotece didżejami byli chłopacy z VI klasy. Wszyscy byli radośni i każdy chciał tańczyć. Dyskoteka była bardzo udana!
,,Konkurs pięknego czytania wierszy Marii Konopnickiej” ,,Konkurs pięknego czytania wierszy Marii Konopnickiej” odbył się 27 października 2010 r. w Zespole Szkół w Klęce. Zorganizowała go biblioteka szkolna w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas II i III. Każdy uczestnik miał głośno przeczytać wybrany przez siebie wiersz Marii Konopnickiej. W konkursie wzięło udział 17 uczniów. Nagrody otrzymały Julia Bierła (kl. II a) i Zuzanna Garsztka (kl. III b). Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy.
Światowy Dzień Pluszowego Misia 25 listopada 2010 roku dzieci z oddziałów sześciolatków w Klęce obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Odwiedziła je pani bibliotekarka Irena Farfus, która przeprowadziła zajęcia czytelnicze. Najpierw rozmawiała z dziećmi o pluszowych misiach, które przyniosły z domów. Później opowiedziała im historię powstania tej zabawki. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom książki o misiach znajdujące się w bibliotece szkolnej oraz przeczytała fragment książki „Urodziny Puchatka”. Potem dzieci odgadywały nazwy misiów, bohaterów książek i filmów. Obejrzały też ilustracje niedźwiedzi żyjących na świecie. Później dzieci malowały kolorowanki przedstawiające misie. Na koniec dzieci zaśpiewały piosenkę i tańczyły z pluszowymi misiami. Te zajęcia bardzo im się podobały.
„Moja książeczka” Biblioteka Zespołu Szkół w Klęce zorganizowała konkurs pt. „Moja książeczka”. Wzięło w nim udział 14 czytelników z klas I, II i III. Zadaniem uczestników było wykonanie książeczki na podstawie ulubionej baśni, lektury dowolną techniką plastyczną lub napisanie własnej książeczki. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 22.02.2011r. I miejsce zajęły Natalia Mróz (kl. IIIa) i Joanna Macioszczyk (kl. IIIb), II miejsce zajęły Paulina Warczygłowa (kl. Ib) i Wiktoria Mazurek (kl. Ia), natomiast III miejsce zajęły Maja Nawrocka i Martyna Półtorak z klasy Ia. Wyróżnienie otrzymała Natalia Janecka (kl. IIb). Zwycięzcom konkursu wręczono książki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i lizaki. Wykonane książeczki można obejrzeć w czytelni.
Aforyzmy o zdrowiu Do działań promujących zdrowie włączyła się też biblioteka szkolna. Dnia 29 marca 2011r. uczniowie klasy VIa na zajęciach z edukacji czytelniczej i medialnej wykonali kartotekę tekstową pt. „Aforyzmy o zdrowiu”. Najpierw uczniowie poznali rodzaje i funkcje kartotek gromadzonych w bibliotece. Potem dwuosobowe zespoły korzystając z Internetu wyszukiwały aforyzmy i cytaty o tematyce zdrowotnej. Uczniowie kopiowali je do dokumentu tekstowego, formatowali i drukowali. W ten sposób powstała kartoteka tekstowa.
„Znam przygody Mikołajka” 13 kwietnia 2011r. odbył się w szkole w Klęce konkurs czytelniczy pt. ”Znam przygody Mikołajka’’. Celem konkursu była popularyzacja książki ‘’Nowe przygody Mikołajka’’, kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Wzięło w nim udział 11 czytelników z klas III, V, VI. Uczestnicy rozwiązywali test ze znajomości książki. I miejsce zajęła Emilia Wójkowska (kl. VIa), II miejsce zajęła Katarzyna Błaszczyk (kl. IIIa), a III miejsce- Weronika Pachala (kl. Va) i Marcin Kiżewski (kl. IIIb) Zwycięzcy otrzymali książki, a wszyscy uczestnicy dyplomy.
Apel na temat czytelnictwa Z okazji Tygodnia Bibliotek został zorganizowany w naszej szkole apel. Uroczystość odbyła się 24 maja. Wzięli w niej udział uczniowie klas I-VI. Najpierw wszyscy obejrzeli inscenizację pt. ,,Stan chorobowy”, w której wystąpili uczniowie z klasy Vb, potem prezentację multimedialną na temat czytelnictwa w Polsce i w naszej szkole, którą przygotowała pani bibliotekarka. Po prezentacji było ogłoszenie wyników konkursu na najlepszego czytelnika i wręczenie nagród w postaci książek. Pierwsze miejsce zdobyła Joanna Macioszczyk (klasa IIIb), która przeczytała 138 książek. Nagrodzono również dwudziestu najlepszych czytelników. Najwięcej książek przeczytała klasa IIIb – 20 książek na jednego ucznia.
„Książka moim przyjacielem” Dnia 8 czerwca 2011r. w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą odbył się konkurs pt. „Książka moim przyjacielem”. W konkursie wzięło udział 16 uczniów kl. III szkół podstawowych w Boguszynie, Klęce i Kolniczkach. Każdą szkołę reprezentowały zespoły czteroosobowe. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza część miała formę turnieju zadaniowego. Zespoły musiały wykazać się znajomością lektur podanych w regulaminie. Natomiast w drugiej części odbył się konkurs pięknego czytania. Uczestniczki czytały wiersz M. Strzałkowskiej pt. „Cztery jędze spod Swarzędza” oraz fragment książki A. Lindgren pt. „Pippi Pończoszanka”. W konkursie zwyciężyła drużyna ze SP w Boguszynie, która zdobyła 32 pkt. W nagrodę otrzymała książki. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz teki z rysunkami Władysława Kościelniaka. Tytuł Gminnego Mistrza Pięknego Czytania otrzymała Katarzyna Komorska ze SP w Kolniczkach.
Spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek Dnia 14.06.2011r. w Bibliotece Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą odbyło się spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek. Uczestniczyli w nim uczniowie kl. IIIa, IIIb i IVa naszej szkoły oraz z Boguszyna. Agnieszka Frączek jest autorką poezji dziecięcej, a także doktorem językoznawstwa. Pisarka rozmawiała z czytelnikami o wyrazach wieloznacznych, frazeologizmach i „bykach” (błędach językowych) oraz czytała swoje wiersze ilustrujące omawiane przykłady. Chętnie odpowiadała na zadawane przez uczniów pytania dotyczące jej twórczości i rozdawała autografy.