DZIAŁALNOŚĆ NA ROK SZKOLNY 2011/2012.

Spotkanie z pisarką
20 września 2011r. w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą odbyło się spotkanie z pisarką Katarzyną Majgier. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy VIb naszej szkoły oraz gimnazjaliści z Nowego Miasta nad Wartą. Przez godzinę pisarka rozmawiała z czytelnikami o swojej twórczości, pomysłach, zainteresowaniu Internetem, pracy w wydawnictwie. Zachęcała młodych ludzi do pisania utworów. Chętnie rozdawała autografy. Spotkanie było bardzo ciekawe.
Katarzyna Majgier jest autorką książek dla dzieci i nastolatków, np. „Amelka”, „Marzycielki”, „Po co mi chłopak”, „Trzynastka na karku”. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w portalach internetowych, pisała też artykuły popularnonaukowe do prasy, głównie o tematyce związanej z Internetem. W latach 2003-2005 pracowała w branży wydawniczej. W 2000r. uruchomiła popularny internetowy serwis dla dzieci i nastolatków „Junior”, a w 2008r. kolejny serwis dla nastoletnich internautów „Amanita”. W 2007r. została laureatką Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego.
„Urodziny z Kubusiem Puchatkiem”
Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą i biblioteka Zespołu Szkół w Klęce zorganizowały w październiku 2011r. międzyszkolny konkurs czytelniczy „Urodziny z Kubusiem Puchatkiem”. Celem konkursu było sprawdzenie stopnia znajomości książki „Kubuś Puchatek” A. A. Milne, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz uroczyste upamiętnienie 85. urodzin Kubusia Puchatka. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas II i składał się z dwóch etapów. Etap szkolny w Klęce odbył się 5 października. Wzięło w nim udział 22 uczniów, którzy rozwiązywali test. Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowało się 4 uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów: Filip Kossowski, Paweł Sołtysiak, Piotr Grzesiek, Bartosz Borysiak.
Etap gminny konkursu odbył się 19 października w Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście nad Wartą. Wzięło w nim udział 15 czytelników ze szkół podstawowych w Klęce, Chociczy, Kolniczkach, Boguszynie. Uczestnicy w kolorowych, urodzinowych czapeczkach wykonywali ciekawe zadania konkursowe, m.in. jedli palcem miód, robili laurki dla Kubusia Puchatka, układali puzzle, wykazywali się znajomością książki „Kubuś Puchatek”. Atrakcją konkursu był tort urodzinowy, który wszystkim bardzo smakował. Komisja przyznała trzy nagrody i wyróżnienie. Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymał Filip Kossowski. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy. Na urodzinach Kubusia Puchatka wszyscy dobrze się bawili.
Nowi czytelnicy biblioteki szkolnej
W październiku 2011r. uczniowie klas Ia i Ib zapisali się do biblioteki szkolnej. Nowi czytelnicy zwiedzili wypożyczalnię i czytelnię, dowiedzieli się jak należy szanować książki. Największym przeżyciem dla nich było samodzielne wypożyczenie książki do domu. Dzieciom bardzo podobało się w bibliotece. Przyrzekły, że będą dbać o książki i często przychodzić do biblioteki.
Konkurs na najładniejszą zakładkę do książki.
4 listopada 2011r. został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą zakładkę do książki, który zorganizowała biblioteka Zespołu Szkół w Klęce. W konkursie wzięło udział 39 uczniów z klas I. Komisja przyznała 5 nagród książkowych oraz 3 wyróżnienia. Nagrody otrzymali: Kamil Koterba, Kinga Koterba, Filip Płonka, Fabian Furmaniak, Julia Mikołajczak. Wyróżnienia otrzymali: Alicja Tomczak, Szymon Łusiak, Olga Galuba.
Światowy Dzień Pluszowego Misia.
25 listopada w Przedszkolu w Klęce dzieci uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki przyniosły z domu swoje ulubione misie. Założyły na głowy opaski z wyciętymi z papieru misiami. Dzieci dowiedziały się, że zabawka powstała w Stanach Zjednoczonych 109 lat temu. Bawiły się w różne zabawy, tańczyły z misiami. Dzieci 5- i 6- letnie odwiedziła pani bibliotekarka, która przeczytała im bajkę o misiu Teddy’m pt. „Czekoladowe jajka’’. Potem przedszkolaki odgadywały nazwy misiów zamieszczonych na ilustracjach oraz malowały kolorowanki przedstawiające misie, bohaterów książek i filmów. Atrakcją dnia był pyszny tort ufundowany przez panią Lidię Gurgul, który wszystkim bardzo smakował.
Z mitologią za pan brat.
Konkurs czytelniczy „Z mitologią za pan brat” odbył się dnia 14.12.2011r. w bibliotece szkolnej w Klęce. Jego celem było propagowanie wiedzy o kulturze starożytnej Grecji i rozwijanie zainteresowań czytelniczych. W konkursie wzięło udział 15 uczniów z klas V-VI. Każdy uczestnik rozwiązywał test składający się z zadań różnego typu. W konkursie zwyciężyła Dominika Wojtkowiak (kl.VIb). Drugie miejsce zajął Maciej Kurzawa (kl.VIb), a trzecie miejsce Weronika Pachala (kl.VIa). Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.
Spotkanie z pisarką.
10 lutego 2012 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą odbyło się spotkanie z pisarką. Gościem była Agata Widzowska – Pasiak. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas III a, II a i II b naszej szkoły. Pisarka zadebiutowała w 2004 r. książkę dla dzieci pt. „Bitelsiaki”. Do tej pory napisała około 20 książek. Pisze również teksty piosenek i scenariusze przedstawień dla dzieci. W czasie spotkania pisarka recytowała swoje wiersze, zapraszała uczestników do wspólnej zabawy, do rozwiązywania zagadek. Na końcu spotkania rozdawała autografy. Dzieci były bardzo zadowolone.
Konkurs ze znajomości książki.
„Opowiadania z Doliny Muminków” Biblioteka Zespołu Szkół w Klęce zorganizowała konkurs ze znajomości książki „Opowiadania z Doliny Muminków”. Celem konkursu było sprawdzenie stopnia znajomości treści książki oraz rozbudzanie zainteresowania twórczością Tove Jansson. W konkursie wzięło udział 15 uczniów z klas IV. Każdy uczestnik rozwiązywał test składający się z 15 pytań, które nie były zbyt trudne. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością treści książki i konieczna była dogrywka w celu wyłonienia zwycięzców. I miejsce zajęła Alicja Wojciechowska, II miejsce uzyskał Marcin Kiżewski, a III miejsce zajęły Joanna Macioszczyk i Julia Wojciechowska. Zwycięzcy konkursu czytelniczego otrzymali w nagrodę książki, a pozostali uczestnicy długopisy.
Czy znasz książkę „Dzieci z Bullerbyn”?
27 marca 2012r. w bibliotece Zespołu Szkół w Klęce odbył się konkurs czytelniczy pod tytułem „Czy znasz książkę „Dzieci z Bullerbyn”? Jego celem było rozbudzenie zainteresowania twórczością Astrid Lindgren, sprawdzenie stopnia znajomości treści książki oraz propagowanie czytelnictwa. W konkursie wzięło udział 9 uczniów z klas III i jeden uczeń z klasy II. Każdy uczestnik indywidualnie rozwiązywał test.
I miejsce zajął Antek Łącki (kl. IIIa), II miejsce zajęli Julia Bierła i Konrad Piasecki (kl. IIIb), III miejsce zajęła Wiktoria Szlachetka (kl. IIIa). Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali nagrody pocieszenia.
Najlepsi czytelnicy w szkole.
30 kwietnia 2012 roku odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na najlepszego czytelnika w naszej szkole. W tym roku szkolnym zwyciężyli Joanna Macioszczyk z klasy IVb, która przeczytała 99 książek i Fabian Furmaniak z klasy Ia, który przeczytał 92 książki. W nagrodę otrzymali ciekawe książki. Wyróżniono też 18 czytelników, którzy przeczytali powyżej 20 książek. Potem pani bibliotekarka omówiła stan czytelnictwa w poszczególnych klasach. Najwięcej książek przeczytała klasa IVb – 13 książek na jednego ucznia.
Konkurs pięknego czytania wierszy J. Tuwima.
Dnia 16 maja 2012 roku w Zespole Szkół w Klęce odbył się konkurs pięknego czytania wierszy Juliana Tuwima, który zorganizowała biblioteka szkolna. W konkursie wzięło udział 23 uczniów z klas II. Każdy uczestnik czytał wybrany przez siebie wiersz. Komisja przyznała 5 nagród i 4 wyróżnienia. Nagrody otrzymali: Piotr Grzesiek, Filip Kossowski, Aleksandra Krzykos, Laura Wielgosz, Paulina Warczygłowa. Wyróżnienia otrzymali : Mateusz Gurgul, Joanna Konieczna, Wiktoria Mazurek, Martyna Półtorak. Uczniowie ci otrzymali w nagrodę książki. Pozostali uczestnicy dostali dyplomy.
Uwalniamy książki!
W celu popularyzacji książki i czytelnictwa biblioteka szkolna rozpoczęła 20 czerwca akcję Bookcrossing, czyli „uwalnianie książek”. Informacje na temat akcji zostały umieszczone na gazetce ściennej, by każdy uczeń mógł się z nimi zapoznać. Wszystkie uwolnione książki zostały opatrzone specjalną informacją i wyłożone w holu szkoły.