DZIAŁALNOŚĆ NA ROK SZKOLNY 2012/2013.

Kartoteka przysłów, cytatów i wierszy o chlebie.
W naszej szkole w dniach 16 - 23 października 2012r. trwała akcja „Tydzień chleba w szkole”. Biblioteka szkolna przyłączyła się do działań. Została wykonana gazetka tematyczna w holu szkoły. Uczniowie klas VIa i VIb na zajęciach z edukacji czytelniczej wykonali kartotekę tekstową pt. „Przysłowia, cytaty i wiersze o chlebie”. Najpierw uczniowie poznali rodzaje i funkcje kartotek gromadzonych w bibliotece. Potem, korzystając z Internetu, wyszukiwali przysłowia, cytaty i wiersze. Kopiowali je do dokumentu tekstowego, formatowali i drukowali. Opracowane materiały zostały umieszczone w segregatorze. Z kartoteki tekstowej można korzystać w czytelni.
Nowi czytelnicy biblioteki szkolnej
17 października 2012r. uczniowie klasy I zapisali się do biblioteki szkolnej. Nowi czytelnicy zwiedzili wypożyczalnię i czytelnię, dowiedzieli się jak należy szanować książki. Potem samodzielnie wypożyczyli książki do domu. Dzieciom bardzo podobało się w bibliotece. Przyrzekły, że będą dbać o książki i często przychodzić do biblioteki.
„Mieć na końcu języka”
29 października 2012 roku biblioteka szkolna zorganizowała konkurs pod tytułem „Mieć na końcu języka”. Wzięło w nim udział 27 uczniów z klas V i VI. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością związków frazeologicznych i rozwiązać krótki test. W konkursie zwyciężyły: Natalia Nawrocka (kl. Vb), Martyna Płonka (kl. Va), Zuzanna Garsztka (kl. Vb). W nagrodę otrzymały książki.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Z okazji Dnia Pluszowego Misia pani bibliotekarka spotkała się z dziećmi oddziału pięciolatków i sześciolatków Przedszkola w Klęce. Rozmawiała z nimi o pluszowych misiach, będących bohaterami książek i filmów. Dzieci potrafiły rozpoznać je na kolorowych ilustracjach. Potem przeczytała pięciolatkom opowiadanie „Antek i Tadek”, a sześciolatkom „Bajkę o brzydkim misiu”. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat przeczytanych utworów i zgodnie twierdziły, że pluszowy miś jest ich ulubioną zabawką. Na koniec spotkania dzieci malowały kolorowanki.
Czy znasz książkę „Zaczarowana zagroda” Centkiewiczów?
21 lutego 2013 roku biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy pod tytułem „Czy znasz książkę „Zaczarowana zagroda” Centkiewiczów?” Wzięło w nim udział 31 uczniów z klasy IIa i IIb. Uczestnicy musieli wykonać ciekawe zadania m.in. ułożyć puzzle, uporządkować podane wydarzenia, rozszyfrować plątaninę sylabową. Komisja przyznała nagrody w postaci książek uczniom, którzy zdobyli najwięcej punktów. I miejsce zajął Norbert Kłakulak (kl. IIb), II miejsce zajęła Julia Mikołajczak (kl. IIa), III miejsce zajęli: Bartosz Bąk (kl. IIb), Jakub Ziętkowski (kl. IIb), Zuzanna Szymendera (kl. IIa), Fabian Furmaniak (kl. IIa), Aleksandra Szymańska (kl. IIa).
„Przygody drewnianego pajaca”
Konkurs czytelniczy ze znajomości książki C. Collodi „Pinokio” odbył się 4 kwietnia 2013r. Wzięło w nim udział 12 uczniów z klas IV. Każdy uczestnik rozwiązywał test. W konkursie zwyciężyli: Piotr Siejak (kl. IVa), Dominika Jagiełka (kl. IVa), Amelia Czeszyk (kl. IVa). Uczniowie ci otrzymali w nagrodę książki.
Spotkanie z pisarką Agnieszką Tyszką
23 kwietnia 2013 roku w Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście nad Wartą odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką, które zorganizowała nowomiejska biblioteka we współpracy z wydawnictwem Akapit Press. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IIIa, IVa, IVb. Pisarka czytała fragmenty książki „Róże w garażu”, chętnie odpowiadała na pytania dotyczące swojej twórczości. Na końcu rozdawała autografy wszystkim uczniom. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.
Agnieszka Tyszka jest z wykształcenia polonistką. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka prasowa. Wydała kilka książek dla dzieci. Jej bajki ukazywały się w telewizyjnej "Jedyneczce". W 2005 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt."Róże w garażu". Autorka jest mamą Asi, Julii i Meli. Najbardziej znane książki Agnieszki Tyszki: „Róże w garażu”, „Czego uszy nie widzą”, „Kawa dla kota”, „M jak dżeM”, „Żyrafa Tunia i przyjaciele”.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Dnia 7 maja w Zespole Szkół w Klęce odbył się apel z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w którym udział wzięli uczniowie od klasy I do VI. Apel przygotowała pani bibliotekarka. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą tego święta, poznali ciekawostki o książkach. Potem pani bibliotekarka przedstawiła stan czytelnictwa w naszej szkole. Najwięcej książek przeczytała klasa I – 22 książki na jednego ucznia. Ogłosiła też wyniki konkursu na najlepszego czytelnika. W tym roku szkolnym najwięcej książek przeczytali Fabian Furmianiak z klasy IIa (155 książek) i Joanna Macioszczyk z klasy Vb (107 książek). Uczniowie ci zostali nagrodzeni książkami.
„Moja ilustracja do ulubionej bajki”
10 maja biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas I. Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do ulubionej bajki dowolną techniką plastyczną. W konkursie wzięło udział 19 uczniów. Przyznano 7 nagród. Książki otrzymali: Jan Barcik, Dawid Wiatr, Roksana Kiełbowska, Joanna Idziaszek, Adrian Floch, Karolina Rychlewicz, Mikołaj Szymański. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali zakładki do książek.
„Spotkanie z tym obcym”
Dnia 20 maja 2013r. w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości książki „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej. Wzięło w nim udział 6 uczniów z klas VI. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę i krótki test. Komisja przyznała dwie nagrody uczniom, którzy uzyskali największą ilość punktów. Nagrody otrzymali: Justyna Osuch (kl. VIa) i Agata Kaczmarek (kl. VIa).
„Wiem, bo czytałem”
Biblioteka szkolna w Klęce zorganizowała 27 maja konkurs czytelniczy dla uczniów klas III pt. „Wiem, bo czytałem”. W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością lektur szkolnych obowiązujących w klasie III. Uczniowie między innymi uzupełniali tytuły lektur, podawali imiona bohaterów książek, układali puzzle i objaśniali frazeologizmy. Zdaniem uczestników konkursu zadania nie były trudne. Komisja nagrodziła książkami uczniów, którzy uzyskali największą ilość punktów. Nagrody otrzymali: Filip Kossowski (kl. IIIa), Martyna Półtorak (kl. IIIa), Paulina Warczygłowa (kl. IIIb), Wiktoria Mazurek (kl. IIIa).
Podziel się swoimi książkami!
Tradycyjnie w czerwcu biblioteka szkolna rozpoczęła akcję bookcrossing (inaczej uwalnianie książek, krążenie książek). Ma ona na celu popularyzację książek i czytelnictwa. Akcja polega na tym, że każdy może przynieść z domu własne książki, zostawić je w holu, by inni mogli je przeczytać. Po przeczytaniu należy książki zostawić w tym samym miejscu. Idea bookcrossingu narodziła się w 2001r. w Stanach Zjednoczonych, w Polsce pojawiła się w 2003r. Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do dzielenia się książkami z innymi.