DZIAŁALNOŚĆ NA ROK SZKOLNY 2013/2014.

Wiersze Juliana Tuwima bawią i uczą
Z okazji Roku Juliana Tuwima biblioteka Zespołu Szkół w Klęce razem z nauczycielami nauczania zintegrowanego opracowała i zrealizowała w październiku i listopadzie projekt edukacyjny „Wiersze J. Tuwima bawią i uczą”. Celem projektu było przybliżenie postaci poety i jego twórczości, kształcenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, rozwijanie umiejętności plastycznych, aktorskich, doskonalenie techniki czytania. W ramach projektu uczniowie klas II wzięli udział w konkursie pięknego czytania wierszy J. Tuwima. Natomiast uczniowie klas IIIa i IIIb wykonali klasowe książeczki zawierające ilustracje do wierszy poety, przygotowali inscenizacje wierszy pt. „Lokomotywa” i „Rzepka” oraz wzięli udział w konkursie czytelniczym ze znajomości wierszy J. Tuwima. Prezentacja projektu miała miejsce 25 listopada. Najpierw uczniowie klas I-III z wielkim zainteresowaniem obejrzeli inscenizacje oraz książeczki. Potem zwycięzcy konkursów otrzymali z rąk pani dyrektor nagrody w postaci książek. Na zakończenie chętni uczniowie wzięli udział w krótkim quizie ze znajomości wierszy poety.


Zwycięzcy konkursu pięknego czytania:
Maria Dominiczak, Kamila Floch, Joanna Idziaszek, Roksana Kiełbowska, Anna Lorenc, Aleks Szewczyk


Zwycięzcy konkursu ze znajomości wierszy Juliana Tuwima:
Julia Mikołajczak, Aleksandra Szymańska, Zuzanna Szymendera


 Renata Piątkowska gościem biblioteki
8 listopada 2013r. odbyło się w Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście nad Wartą spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską. Uczestniczyli w nim uczniowie klas II, IIIa i IIIb Zespołu Szkół w Klęce. Pisarka ciekawie opowiadała o swojej twórczości, a towarzysząca jej lektorka czytała fragmenty jej książek. Potem uczniowie mogli kupić książki i otrzymać autograf pisarki z dedykacją. To spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.

„Światowy Dzień Pluszowego Misia”
Z okazji Dnia Pluszowego Misia pani bibliotekarka spotkała się z sześciolatkami Przedszkola w Klęce. Najpierw przeczytała im „Bajkę o brzydkim misiu”. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat utworu. Potem musiały ułożyć puzzle przedstawiające misie i odgadnąć ich imiona. Sześciolatki udowodniły, że doskonale znają misie, bohaterów książek i filmów.

Konkurs na najładniejszą zakładkę do książki
2 grudnia 2013 roku w Zespole Szkół w Klęce został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą zakładkę do książki, który zorganizowała biblioteka szkolna. W konkursie wzięło udział 32 uczniów z klasy Ia i Ib. Komisja przyznała 4 nagrody i 8 wyróżnień. Nagrody otrzymali: Norbert Miśkiewicz, Michał Mrówka, Zuzanna Halek i Sandra Michalak. Wyróżnienia otrzymali: Oskar Szymczak, Michał Gurgul, Magdalena Pierzyńska, Luiza Wiechcińska, Julia Paszek, Maja Nalezińska, Franciszek Wolski, Oliwia Sobczak.

Lubimy czytać baśnie H. Ch. Andersena
Konkurs czytelniczy „Lubimy czytać baśnie Hansa Chrystiana Andersena” odbył się 16 stycznia 2014r. w Zespole Szkół w Klęce. Zorganizowała go biblioteka szkolna. Celem konkursu było kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, popularyzacja czytelnictwa. Wzięło w nim udział 44 uczniów z klas III. Każdy uczestnik musiał wykazać się znajomością sześciu baśni Andersena. Zadania konkursowe były urozmaicone. Należało uzupełnić tytuły brakującymi wyrazami, odpowiedzieć na pytania dotyczące treści baśni, na podstawie ilustracji odgadnąć tytuły oraz rozpoznać baśnie po przeczytaniu fragmentu tekstu. Najlepsi znawcy baśni Andersena zostali nagrodzeni książkami. W konkursie I miejsce zajęli Zuzanna Szymendera i Fabian Furmaniak, II miejsce—Aleksandra Szymańska i Marika Hetmańczyk, a III miejsce zajęli Dominik Grześkiewicz, Magdalena Błaszczyk i Julia Mikołajczak.

W magicznym świecie Narnii
„W magicznym świecie Narnii”” to tytuł konkursu czytelniczego ze znajomości książki „Lew, czarownica i stara szafa” C. S. Lewisa, który zorganizowała biblioteka szkolna w Klęce. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI. Odbył się 22 stycznia. Wzięło w nim udział 18 czytelników. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące treści książki, rozpoznawali bohaterów na podstawie fragmentów utworu, rozwiązywali zadania typu prawda/fałsz. W konkursie zwyciężył Filip Kossowski (kl. IVa), drugie miejsce zajęli Martyna Półtorak (kl. IVa), Marta Barcik (kl. Vb), Natalia Andraszyk (kl. Va), Ola Kunowska (kl. VIa), trzecie miejsce zajęli Grzegorz Matuszczak (kl. IVb) i Antek Łącki (kl. Va). Uczniowie ci zostali nagrodzeni książkami.

Bookcrossing
W szkole w Klęce akcja bookcrossing, czyli „uwalnianie książek, krążenie książek” rozpoczęła się już w połowie maja. Zorganizowały ją pani bibliotekarka I. Farfus i pani logopeda A. Kordus-Gościniak. Panie wykonały gazetkę informacyjną i przygotowały stoisko z książkami. Bookcrossing polega na tym, że każdy może przynieść własną książkę i zostawić ją w wyznaczonym miejscu w szkole, by inni mogli ją przeczytać. Po przeczytaniu należy książkę położyć w tym samym miejscu. W naszej szkole bookcrossing organizowany jest od 2009r. Zainteresowanie książkami jest widoczne zwłaszcza wśród dzieci sześcioletnich i z klas I-IV.

Konkurs na najlepszego czytelnika
 W dniu 11 czerwca 2014r. został rozstrzygnięty konkurs na najlepszego czytelnika, który trwał od września 2013r. do czerwca 2014r. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Na podstawie statystyki wypożyczeń wyłoniono zwycięzców w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI. Najwięcej książek przeczytali Fabian Furmaniak (kl. IIIa) i Bartosz Stachowiak (kl. VIa). W nagrodę otrzymali książki.

Bajkowe spotkania
Raz w tygodniu przez cały rok szkolny odbywały się w oddziałach sześciolatków zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii pt. „Bajkowe spotkania”, które prowadziła pani bibliotekarka I. Farfus.