DZIAŁALNOŚĆ NA ROK SZKOLNY 2014/2015.

„Muminek, Włóczykij, Panna Migotka… czyli zabawy z Muminkami”
13 listopada 2014 roku w Nowym Mieście nad Wartą odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy „Muminek, Włóczykij, Panna Migotka… czyli zabawy z Muminkami”, który zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą oraz biblioteka Zespołu Szkół w Klęce. W konkursie wzięło udział 12 uczniów klas IV Szkoły Podstawowej w Boguszynie, Klęce i Kolniczkach. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Mikołajczak, Zuzanna Szymendera, Fabian Furmaniak, Szymon Łusiak. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą z zakresu przeczytanej książki „Opowiadania z Doliny Muminków” Tove Jansson oraz wykonać pracę plastyczną przedstawiającą ulubionego bohatera tej książki. W konkursie I miejsce zajęli Zuzanna Szymendera z Klęki i Rozalia Adamczyk z Boguszyna, II miejsce - Aleksandra Matuszak z Kolniczek, a III miejsce - Julia Mikołajczak z Klęki. Zwycięzcy otrzymali książki, dyplomy i zakładki, a pozostali uczestnicy dyplomy i zakładki.

Światowy Dzień Pluszowego Misia
Z tej okazji pani bibliotekarka przeprowadziła zajęcia czytelnicze z dziećmi z oddziału pięcio- i sześciolatków w Klęce. Najpierw dzieci opowiadały o ulubionych filmach o misiach. Potem pani bibliotekarka przeczytała im „Bajkę o brzydkim misiu”. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania dotyczące utworu. Następnie malowały kolorowanki przedstawiające misie znane im z filmów i książek. Te zajęcia podobały się dzieciom.
Nowości w bibliotece szkolnej
Biblioteka szkolna w Klęce otrzymała w październiku od Biblioteki Publicznej w Nowym Mieście nad Wartą ponad pięćdziesiąt książek w depozyt na rok szkolny 2014/2015 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Były to utwory dla dzieci, powieści dla młodzieży oraz książki popularnonaukowe o tematyce przyrodniczej, z dziedziny filmu, malarstwa, matematyki, a także origami. Książki cieszyły się dużym zainteresowaniem czytelników. Były chętnie wypożyczane przez uczniów i nauczycieli. W oparciu o nowości nauczyciele przeprowadzili wiele ciekawych zajęć lekcyjnych.
Papierowe święta
W grudniu odbył się w bibliotece szkolnej cykl zajęć pt. „Papierowe święta”. W zajęciach uczestniczyło 21 uczniów z klas IIb, III, VIb, VIa, Vb. Uczniowie wykonali choinki, św. Mikołaja, anioły, gwiazdy posługując się techniką origami i book folding. Pomysły zostały zaczerpnięte m.in. z książek Doroty Dziamskiej „Magiczne kwadraty”, „Magiczne kółeczka”, „Papierowe święta”. Wykonano również wystawę prac uczniów, którą chętnie obejrzeli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy systematycznie w nich uczestniczyli. Byli bardzo zaangażowani. Taka forma spędzenia czasu wolnego od zajęć dydaktycznych była dla dzieci bardzo atrakcyjna.


Konkurs recytatorski
W Zespole Szkół w Klęce odbył się 12 i 13 lutego konkurs recytatorski dla uczniów klas II. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W etapie klasowym wzięło udział 17 uczniów z klasy IIa i 19 uczniów z klasy IIb. W etapie międzyklasowym wzięło udział 19 uczniów. Każdy uczestnik konkursu recytował wybrany przez siebie wiersz Danuty Wawiłow. Komisja nagrodziła książkami 5 uczniów: Sandrę Michalak, Michała Gurgula, Tymoteusza Kapturskiego, Amelię Kiełbowską, Luizę Wiechcińską. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali zakładki do książek.
Apel na temat czytelnictwa
19 maja odbył się w naszej szkole apel na temat czytelnictwa. Uczestniczyli w nim uczniowie klas II-VI. Najpierw wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną „Historia pisma –historią książki i druku”. Potem pani bibliotekarka omówiła stan czytelnictwa w poszczególnych klasach. Najwięcej książek przeczytała klasa IIa-16,5 książek na jednego ucznia, potem klasa III-15 książek na jednego ucznia. Uczniowie tych klas zostali nagrodzeni zakładkami do książek. Na apelu zostały ogłoszone wyniki konkursu na najlepszego czytelnika w szkole na podstawie statystyki wypożyczeń od września do kwietnia. I miejsce zajął Fabian Furmaniak z klasy IVa, który przeczytał 49 książek. II miejsce zajął Kamil Królak z klasy III, który przeczytał 38 książek. Uczniowie ci otrzymali w nagrodę książki.
„Z książką przez wieki”
Konkurs „Z książką przez wieki” odbył się 19 maja 2015r. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas V-VI. Każdy uczestnik rozwiązywał test ze znajomości historii książki. Komisja nagrodziła książkami 3 uczniów, którzy uzyskali największą ilość punktów: Aleksandrę Krzykos (kl. Va), Piotra Siejaka (kl. VIa), Antoniego Łąckiego (kl. VIa).
Konkursy czytelnicze
W roku szkolnym 2014/2015 w klasie III co miesiąc były przeprowadzane konkursy czytelnicze ze znajomości lektur. Przeprowadzono 7 konkursów i 1 konkurs plastyczny. Brali w nich udział wszyscy uczniowie. Każdy uczestnik konkursu indywidualnie rozwiązywał test. Komisja nagrodziła książkami 5 uczniów, którzy uzyskali największą ilość punktów ze wszystkich konkursów:
I miejsce - Maria Dominiczak
II miejsce - Patrycja Floch
III miejsce – Joanna Idziaszek
IV miejsce – Roksana Kiełbowska
V miejsce - Aleks Szewczyk
Konkurs pięknego czytania
Konkurs odbył się 12 czerwca 2015r. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klasy IIa i IIb. Każdy uczestnik czytał fragment książki Wojciecha Widłaka ,,Pan Kuleczka”. Komisja nagrodziła książkami 5 uczniów: Sandrę Michalak (kl. IIb), Tymoteusza Kapturskiego (kl. IIb), Aleksandrę Marciniak (kl. IIb), Weronikę Jagiełkę (kl. IIa), Luizę Wiechcińską (kl. IIa).
Bajkowe spotkania
Przez cały rok szkolny odbywały się w oddziale pięcio- i sześciolatków zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii pt. „Bajkowe spotkania”, które prowadziła pani bibliotekarka I. Farfus.