1. Nowi czytelnicy biblioteki szkolnej
W październiku 2008r. dzieci z klas Ia i Ib oraz dzieci sześcioletnie z oddziału przedszkolnego zostały czytelnikami biblioteki szkolnej. Najpierw najmłodsi czytelnicy zwiedzili wypożyczalnię i czytelnię, zapoznali się ze zbiorami biblioteki, poznali regulamin wypożyczalni. Wszyscy wiedzieli jak należy szanować książki. Później samodzielnie wypożyczyli książkę. Na pamiątkę otrzymali zakładki do książek. Wizyta w bibliotece była dużym przeżyciem dla dzieci.

  


2.Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych (27 października 2008 r.)
Z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych została wykonana gazetka tematyczna w holu szkoły. Wszyscy czytelnicy odwiedzający bibliotekę otrzymali kolorowe zakładki z cytatami propagującymi czytanie książek. Tego dnia 24 czytelników wzięło udział w rozwiązywaniu krzyżówki z hasłem. Prawidłowo krzyżówkę rozwiązało 22 czytelników, którzy wzięli udział w losowaniu nagród książkowych. Losowanie odbyło się dnia 28.10.2008r. Książki otrzymali: Natalia Frąckowiak (kl. IIa), Marcin Grześkowiak (kl. IIa), Marta Jaśkowiak (kl. Va).3.Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada był obchodzony Światowy Dzień Pluszowego Misia w oddziale sześciolatków. Najpierw pani bibliotekarka Irena Farfus przeczytała bajkę o misiach pt. „Urodziny Urwisa”. Potem dzieci prezentowały wykonane przez całe rodziny misie. Były niedźwiadki z waty, kartonu, styropianu, włóczki, plasteliny, kolorowego materiału, a nawet z mydła. Dzieci otrzymały z rąk pani dyrektor Róży Doerffer - Jambor dyplomy za piękne prace. Na zakończenie wszyscy częstowali się pysznym ciastem czekoladowym wykonanym własnoręcznie przez dzieci.4.„Moja ulubiona książka” (gminny konkurs czytelniczy)
Dnia 3 marca 2009r. odbył się finał gminnego konkursu czytelniczego zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy w Nowym Mieście nad Wartą oraz biblioteki szkolne. Wzięło w nim udział 14 uczniów klas IV – VI ze szkół podstawowych w Klęce, Chociczy, Boguszynie i Kolniczkach, którzy zwyciężyli w etapie szkolnym. Zadaniem uczniów było przeczytanie dwóch powieści z listy zamieszczonej w regulaminie, a następnie przedstawienie wybranej przez siebie książki i jej bohatera. Komisja oceniała wypowiedź o autorze książki, prezentację książki oraz stroje i rekwizyty. Laureatami konkursu zostali uczniowie z Chociczy, którzy otrzymali nagrody książkowe. Wyróżnienie otrzymał uczeń z Kolniczek. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy.
W naszej szkole pierwszy etap konkursu odbył się 28 stycznia 2009r. Wzięło w nim udział 8 uczniów. Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowali się: Alicja Paszkiewicz (kl. VIa), Aleksandra Haak (kl. IVa), Katarzyna Kiżewska (kl. VIb), Dominik Joachimiak (kl. Va).5.Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Święto to ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
W naszej szkole apel z okazji tego święta odbył się 24 kwietnia. Uczniowie klas IVa i Va przedstawili inscenizację „Moda na książkę”. Potem Angelika Wojciechowska omówiła stan czytelnictwa w poszczególnych klasach. Najwięcej książek przeczytała kl. IIa (średnia na jednego ucznia 18,5 książek), drugie miejsce zajęła kl. Ia (średnia na jednego ucznia 16,5 książek), a trzecie miejsce zajęła kl. IIIb (średnia na jednego ucznia 15 książek). Pani Irena Farfus przedstawiła najlepszych czytelników w naszej szkole. Pierwsze miejsce zajęła Marta Woźniak z kl. VI a, która przeczytała 117 książek, a drugie Emilia Wójkowska z kl. IVa, która przeczytała 107 książek. Otrzymały one nagrody książkowe. Pozostałych 18 czytelników otrzymało zakładki do książek z cytatami propagującymi czytelnictwo.6.„Mój dzienniczek lektur”(konkurs czytelniczy dla klas II-III)
Biblioteka Zespołu Szkół w Klęce zorganizowała konkurs czytelniczy „Mój dzienniczek lektur” dla uczniów klas II i III. Celem konkursu było pobudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Uczestnicy musieli przeczytać od 5 do 10 książek i opisać je w dzienniczku lektur oraz namalować ilustracje. Konkurs trwał od marca do kwietnia 2009 r. Wzięło w nim udział 10 uczniów z klas II i 10 uczniów z klas III.

Zwycięzcy konkursu:

KLASY II
I miejsce- Dominika Stachowiak (kl. IIa),
II miejsce- Oliwia Poll (kl. IIb),
III miejsce- Sandra Poprawska (kl. IIb)
KLASY III
I miejsce- Alicja Patelka (kl. IIIa),
II miejsce- Weronika Pachala (kl. IIIa),
III miejsce- Dominika Wojtkowiak (kl. IIIb)
7.Spotkanie z pisarzem Krzysztofem Petkiem
8 maja w Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście nad Wartą odbyło się spotkanie z Krzysztofem Petkiem – autorem cyklu powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży, dziennikarzem, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania. Krzysztof Petek pracował też w studiu radiowym, przygotowywał dla Telewizji Katowice programy dla dzieci i młodzieży. Prowadzi międzynarodowe szkolenia literackie i warsztaty dziennikarskie.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VI z Zespołu Szkół w Klęce. Pisarz bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy i wyprawach. Chętnie odpowiadał na każde pytanie uczestników. Po spotkaniu uczniowie mogli kupić książki autora oraz uzyskać autograf.8.Konkurs na ilustrację do wierszy Jana Brzechwy
Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs na ilustrację do wierszy Jana Brzechwy dla uczniów klas I. Celem konkursu było poznanie wierszy dla dzieci Jana Brzechwy oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Trwał od 18 maja do 29 maja 2009 r. Wzięło w nim udział 16 uczniów z klas I. Dzieci wykonały ciekawe prace różnymi technikami. Komisja przyznała 6 nagród i 3 wyróżnienia. Nagrody otrzymali: Aleksandra Kunowska, Marcin Kiżewski, Natalia Mróz, Alicja Wojciechowska, Julia Wojciechowska, Zuzanna Garsztka. Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Kowalska, Patrycja Szymańska, Alicja Roszak.9.Podziel się swoimi książkami!
10 czerwca w Zespole Szkół w Klęce rozpoczęła się akcja Bookcrossing czyli „Uwalnianie książek”. Polega ona na nieodpłatnym przekazywaniu książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu. Celem akcji jest popularyzacja książki i czytelnictwa.
Informacje na temat bookcrossingu otrzymali uczniowie klas I-VI już 20 maja na apelu. Wszystkie uwolnione książki opatrzone specjalną informacją znalazły się w holu naszej szkoły. Z pewnością znajdą wielu nowych czytelników.10.Kiermasze książek
Biblioteka szkolna organizowała w ciągu roku szkolnego kiermasze książek. Czytelnicy oraz ich rodzice mogli kupić zarówno książki beletrystyczne jak i książki popularnonaukowe oraz słowniki. Kiermasze cieszyły się zawsze dużym zainteresowaniem. Biblioteka dzięki temu otrzymała w darze 33 książki, które wzbogaciły księgozbiór dla dzieci.