PROJEKT COMENIUS REALIZOWANY W NASZEJ SZKOLE W LATACH 2008-2010, PARTNERZY: ZESPÓŁ SZKÓŁ W KLĘCE - POLSKA, SZKOŁA W GEISELSBERGU - WŁOCHY, SZKOŁA W HERNE - NIEMCY.

projekt strony www, administracja Artur Pachala

2 czerwca 2010 - Fabryka mydła "Pachnące ziółka".

W naszej szkole powstała prawdziwa fabryka mydła ! Pomysł przywieźli z wakacyjnej wymiany polsko - niemieckiej panowie Artur i Szymon. W podobnych zajęciach uczestniczyli ubiegłego lata w ośrodku edukacyjnym przy zakładach Martin Bauer w Vestenbergsgreuth. Ponadto w realizacji zadania pomagały panie: Zosia, Anita i Justyna. To naprawdę doskonała i prosta zabawa. Może spróbujecie sami w domu stworzyć swoje pachnące mydełko ? Oto przepis:
1. Rozcieramy 4 mydełka na tarce. Mogą być różne i kolorowe !
2. Do powstałych wiórków mydlanych dolewamy letniej wody. Taką ilość, żeby "ciasto" dało się łatwo formować.
3. Wyrabiamy na jednolitą masę.
4. Dosypujemy zioła, które lubimy (lawenda, lubczyk, rozmaryn itp.). Może być skórka cytrynowa lub pomarańczowa.
5. Formujemy mydełka w wymyślne kształy.
6. Robimy w mydełku otwór, przewlekamy dratwę, zawiązujemy na kawałku drewna i powieszamy na 2-3 tygodnie do wyschnięcia ! GOTOWE ! TEN WSPANIAŁY ZAPACH !
Dziękujemy zakładom Phytopharm Klęka S.A. za pomoc w realizacji "Fabryki mydła" !28 maja 2010 - "Podglądamy dziuplaki"
Prezentacja edykatora Nadleśnictwa Jarocin - pana Jakuba Wojdeckiego.


Pamiętacie, jak zimą razem z panami Tomkiem, Szymonem i Arturem wieszaliśmy budki lęgowe koło szkoły ? Dziś nadeszła chwila prawdy, czy nasze działania się powiodły ? Edukator Nadleśnictwa Jarocin, pan Jakub Wojdecki, przywiózł do szkoły sprzęt, który pozwala na obserwację ptasiego "życia" wewnątrz budek ! To było niesamowite przeżycie, około 50 % powieszonych przez nas ptasich apartamentów okazało się zamieszkałych. Wprawiło to w zdumienie nawet pana Jakuba. Podejrzeliśmy malutkie sikorki bogatki, sikorki modraszki oraz szpaki. W niektórych budkach są już młode, w innych nawet do 8 jaj. Ptasie życie obserwowaliśmy tylko chwileczkę, żeby nie przestraszyć maleństwa !


21,22,23 maja 2010 - - rajd rowerowy
Projekt: "Po nowe przygody ciągnie nas nad wody !"19 maja 2010 - - Spotkanie z dr Jerzym Jamborem w szkole i przedszkolu. "Skarby Zielarskiej Klęki"

Pasjonująca opowieść o roślinach i ich właściwościach bardzo zainteresowała uczniów i dzieci przedszkolne. Pan Jambor odpowiadał na niezliczoną ilość pytań. Przedstawił drogę ziół "od plantacji do apteki". Uczennica klasy IVb Kasia Pierzyńska wykazała się rewelacyjnym refleksem i za udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytanie dotyczące ilości odmian aloesu na świecie, otrzymała książkę autorstwa dr Jerzego Jambora z dedykacją ! Gratulujemy.
6 maja 2010 - Ratujemy gołębia pocztowego.

Od 3 dni koło naszej szkoły obserwowaliśmy gołębia, który miał złamaną nogę. Nie dawał się jednak złapać, gdy próbowaliśmy podejść, odfruwał. Wreszcie dziś zalarmowani przez klasę IVb, która poinformowała, że bardzo wymęczony ptak siedzi na parapecie okna, podeszliśmy bardzo blisko i pan Tomek rzutem swojej bluzy pochwycił gołąbka. Po odczytaniu numerów na obrączkach zadzwonilismy do Polskiego Związku Hodowców Gołębi i okazało się, że ptak pochodzi z Kościana. Niestety nie udało nam się skontaktować z właścicielem, jednak pomoc zaoferował pan Banaszak z Kolniczek, który jest miłośnikiem gołębi pocztowych. Mamy nadzieję, że gołąb szybko wyzdrowieje ! Pan Banaszak obiecał przyjechać do naszej szkoły opowiedzieć o swojej pasji. Czekamy z nieciepliwością.


21 kwietnia 2010 r - - Świętujemy
Międzynarodowy Dzień Ziemi !

Dziś w szkole świętowaliśmy imieniny Ziemi, czyli jej Międzynarodowy Dzień. Najpierw były zajęcia warsztatowe w ramach projektu Comenius, potem odbyła się ogólnoszkolna prezentacja. Dzieci obejrzały film zatytułowany "Uroczysko Czeszewski Las" udostępniony nam przez nadleśnictwo Jarocin. Odpowiadaliśmy na pytania, "jakie życzenia możemy złożyć naszej planecie" ? Następnie zaprezentowaliśmy prace, które powstały w klasach I-VI. DZIŚ KAŻDY UCZEŃ WIE, ŻE NA PLANECIE ZIEMI NIE ŚMIECI SIĘ !16,19 kwietnia 2010 - - klasy na "Zielonej szkole".
Zajęcia w Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie.


Lekcje nie tylko w szkole ? Oczywiście ! IV i V klasy postanowiły się trochę pouczyć w terenie. Najlepszą okazją do tego, była wizyta w Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie. Nadleśniczy z Jarocina pan Krzysztof Schwartz, wydelegował panów Huberta Przybylskiego i Jakuba Wojdeckiego, którzy byli naszymi przewodnikami po ośrodku. Najpierw obejrzeliśmy ogromny zbiór exlibrisów oraz zapoznaliśmy się z eksponatami. Następnie obejrzeliśmy film "Uroczysko - Czeszewski Las". Panowie zaprezentowali nam sprzęt do obserwacji wewnątrz budek lęgowych oraz przez lunetę podziwialiśmy otaczającą, dziką przyrodę. Po lekcji teoretycznej przeszliśmy do działań ! "Instalacja rzeka" to niespotykany system elementów multimedialnych w terenie. Dzieci podzielone na trzy grupy wykonywały zadania począwszy od "napełnienia żródła rzeki", na "ujściu do morza" skończywszy. Po drodze było sprzątanie śmieci, oczyszczalnia i puzzle trójwymiarowe ! Dziękujemy gospodarzom ośrodka za tę wspaniałą lekcję przyrody !


18 lutego 2010 - - Czy śnieg jest czysty ?
Białe szaleństwo !Postanowiliśmy sprawdzić właściwości śniegu, którego bardzo duże ilości tej zimy otuliły budynek naszej szkoły. Czy śnieg jest czysty, czy można go jeść ? Niestety nasze doświadczenia wykazały, że bardzo dużo zanieczyszczeń znajduje się wewnątrz. Całe wiadro śniegu, a woda po rozpuszczeniu tylko na dnie ? Okazuje się , że śnieg ma w sobie powietrze. Przeznaczenie śniegu jest znane dzieciom od tysięcy lat i właśnie w ten sposób postanowiliśmy go wykorzystać. Piękna armia bałwanków stanęła na boisku szkolnym. Każda klasa wykonała swojego ozdabiając go marchewkami, węgielkami, garnkami i miotłami z gałęzi. To była zabawa !19 stycznia 2010 - -Edukacyjne ferie -
Pomagamy ptakom - Budki lęgowe wokół szkoły !

Ferie zimowe wykorzystaliśmy na wymianę budek lęgowych dla ptaków przed naszą szkołą. Nauczyciele Szymon Cypryan i Artur Pachala opracowali kartę pracy. Dzieci z pomocą rodziców, dziadków oraz rodzeństwa przygotowali budki typu Sokołowski. Musiały być one wykonane z drewna i koniecznie mieć otwierany dostęp, żeby możliwe było ich czyszczenie po sezonie lęgowym. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zaangażowania dzieci. W zimowy poranek razem z panem woźnym wyruszyliśmy zawieszać nowe domostwa dla ptaków. Otoczenie naszej szkoły wzbogaciło się o aż 26 nowych budek lęgowych ! Dziękujemy wszystkim rodzicom i opiekunom za pomoc. Jakże miło będzie słuchać śpiewu ptaków, gdy dookoła panuje jeszcze zima. Pierwsze sikorki już zamieszkały w nowych apartamentach !


19 października 2009 - Spotkanie z leśniczym ! Dbamy o zieleń !


10 października 2009 -
W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.


5 października 2009 -
Pierwszy live-chat z przyjaciółmi z Włoch i Niemiec !

Dziś po raz pierwszy odbyliśmy live-chat, czyli rozmowę na żywo z przyjaciółmi z Niemiec i Włoch przez interenet. Uczniowie mieli okazję przedstawić się, zapytać swoich rówieśników o pogodę jaka obecnie panuje w trzech krajach oraz pogawędzić o poniedziałkowych zajęciach. To doskonały sposób na ćwiczenia, ponieważ językiem komunikacyjnym w projekcie COMENIUS jest niemiecki. Kolejne spotkanie z zagranicznymi przyjaciółmi 9 listopada, czekamy na nie z niecierpliwością !


28 września 2009 -
Warsztaty ekologiczne w klasach I-VI.


26 września 2009 -
"ŚRODOWISKO TO NIE ŚMIETNISKO !"

W sobotni poranek spotkaliśmy się we wszystkich miejscowościach, w których zamieszkują nasi uczniowie. Wyposażeni w rękawice oraz worki postanowiliśmy naprawić to, co niestety wielu z nas psuje na co dzień. Ciężka praca wokół dzikich wysypisk oraz brudnych akwenów wodnych uświadamia nam, jak dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego jest nawet niewinnie wyglądający papierek ! To dopiero wstęp do naszych działań. Ze zbiorników wodnych pobraliśmy próbki, które poddamy badaniom. Już w poniedziałek odbędą się warsztaty dotyczące zagadnień ekologicznych, a niebawem wymienimy doświadczenia ze współpracującymi szkołami w Geiselsbergu (Włochy) oraz Pantrings Hof (Niemcy) uczestnicząc w prowadzonej "na żywo" rozmowie na tyrolskim serwerze edukacyjnym blikk - http://www.schule.suedtirol.it/blikk/ .


17 - 23 września 2009 -
Wiztyta robocza nauczycieli we Włoszech.
System oświaty w Południowym Tyrolu.


3 czerwca 2009 - - Pieszy rajd - Czeszewo 2009 !
Nawet burza pod namiotami nam niestraszna !23 kwietnia 2009 - Wielkie gotowanie Spaghetti Bolognese
na kółku "Unia Europejska dla najmłodszych - Italia" !


9 kwietnia 2009 - - Pożegnanie włoskich pedagogów !

Nasi przyjaciele z Włoch dziś opuścili Polskę, jednak przed południem udało im się jeszcze zawitać do przedszkola na zajęcia pani Lucyny Pazdej, Zosi Kubiak i Joanny Krzykos. Goście zostali przez dzieci obdarowani wielkanocnymi kurczakami i pisankami. Później było spotkanie w Urzędzie Gminy w Nowym Mieście nad Wartą z wójtem Aleksandrem Podemskim i panią sekretarz Gabrielą Kosmalą. Nauczyciele z Niemiec zostaną do soboty, jutrzejszy dzień przeznaczą na zwiedzanie okolicy.


8 kwietnia 2009 - - III dzień wizyty w szkole
delegacji z Niemiec i Włoch !

Środa to kolejny bardzo pracowity dzień. Wizyta na lekcjach u pań: Uli Patelki, Renaty Janickiej i Izy Hyżorek, następnie praca w grupach roboczych Comeniusa. Po oficjalnym pożeganiu przez dzieci z naszej szkoły, wkopaliśmy przed budynkiem "drzewka przyjaźni" polsko - niemiecko - włoskiej. Duże wrażenie wywarła na gościach piesza wycieczka z Kasią Kubasik i Irkiem Janickim nad starorzecze Warty. Goście byli zachwyceni naturalnym krajobrazem naszej okolicy.


7 kwietnia 2009 - II dzień wizyty nauczycieli
z Niemiec i Włoch !

Dziś nasi goście uczestniczyli w zajęciach informatyki prowadzonych przez panią Kasię Moś, byli na lekcjach j. niemieckiego u pani Izy Zwierzchlewskiej oraz bawili się z dziećmi na sali gimnastycznej na zajęciach prowadzonych przez Anitę i Artura Pachalów. Potem była wizyta u Starosty w Środzie Wlkp. oraz zwiedzanie muzeum w Koszutach. Goście byli zachwyceni spektaklem "Skrzypek na dachu", który mieli okazję zobaczyć w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.


6 kwietnia 2009 - - Wizyta gości z partnerskich szkół
w Geiselsberg i Pantrings Hof - dzień I !

Goście z Niemiec i Włoch zostali przywitani przez panią dyrektor Różę Doerffer - Jambor oraz wójta Aleksandra Podemskiego. Uczestniczyli w prezentacji dotychczasowej pracy uczniów Zespołu Szkół w Klęce w ramach projektu, a w godzinach popołudniowych doszło do roboczego spotkania z koordynatorami działań w poszczególnych szkołach i planowania wspólnej przyszłości. Zapadła m.in. decyzja o kształcie polsko- niemiecko - włoskiego słownika na potrzeby projektu. Powstają kolejne ciekawe pomysły !


23 marca 2009 - Międzynarodowy Dzień Wody !
Prezentacje prac przez wszystkie klasy.

Przygotowania do prezentacji - warsztaty.

W ramach projektu COMENIUS obchodzimy w tym roku w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wody. Warsztaty zostały podzielone na dwie części: w środę wszystkie klasy od I-VI, pracowały nad tematami związanymi z ochroną zasobów wodnych, natomiast w poniedziałek 23 marca na holu szkolnym odbędzie się prezentacja wytworów poszczególnych grup. Temat przewodni w klasach starszych to "Znaczenie wody w życiu człowieka i sposoby jej ochrony", młodsze grupy eksperymentowały z wodą i dowiadywały się skąd tak naprawdę bierze się ten życiodajny płyn.


Zapowiedzi projektu COMENIUS w naszej szkole:

23 marca - ŚWIATOWY DZIEŃ WODY !
7 kwietnia - Podsumowanie I etapu -
Wizyta nauczycieli z Niemiec i Włoch !


16 stycznia 2009 - COMENIUS: "Ochrona lasów łęgowych i starorzeczy w Nadleśnictwie Jarocin" - prezentacja multimedialna !

Klasy V, VI spotkały się z przedstawicielami Nadleśnictwa Jarocin. Panowie: Hubert Przybylski i Jakub Wojdecki przygotowali prezentację na temat znaczenia wody w środowisku naturalnym człowieka. Przypomniano wiadomości dotyczące obiegu wody w przyrodzie, a także przedstawiono etapy jej uzdatniania. Prowadzący poruszyli aspekty ochrony przyrody w naszym ktraju i w najbliższej okolicy. Główny temat to ochrona lasów łęgowych będących walorami Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, a których istnienie zależy od odpowiednich warunków hydrologicznych. Konieczne jest więc zwiększenie retencji w starorzeczach, stąd unijny projekt realizowany właśnie w tym zakresie przez nadleśnictwo. Goście zostali obdarowani opracowaniem dr. Jerzego Jambora, prezesa Phytopharm Klęka S.A., dotyczącym ziół występujących na naszym terenie, my zaś zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Czeszewie. (opr. T.Rudowicz)


4 listopada - COMENIUS - Fotografujemy "Stare dorzecze Warty" !

Punktualnie o 14.00 wyruszyliśmy spod szkoły w kierunku "starego dorzecza Warty". Jest to miejsce szczególnie urokliwe, dlatego wybraliśmy je na temat naszego pierwszego spotkania fotograficznego w ramach projektu Comenius. Po wyczerpującej wędrówce i dotarciu na miejsce przystąpilismy do degustacji przyniesionych smakołyków, nie zapomnieliśmy również o wygłodzonych łąbędziach ! Potem było już tylko fotografowanie. W drodze powrotnej po zapadnięciu zmroku nie obyło się bez pokonywania "drzewnego" toru przeszkód oraz zaliczenia prawdziwego chrztu odwagi ! Nie wszystkim udało się przejść przez ciemny las, gdy za krzakami czają się koledzy i koleżanki, ale zabawy było co niemiara ! Niebawem kolejny plener ! Zapraszamy !


15 października 2008 - Comenius ! Zadania rozdane uczniom !

Uczniowie Zespołu Szkół w Klęce dokonali wyboru zadań realizowanych w I etapie naszego projektu współpracy Comenius. Oto one:
Zadanie 1 - opiekun: Urszula Patelka - Projekt plastyczny.
Zadanie 2 - opiekun: Szymon Cypryan - Projekt regionalny.
Zadanie 3 - opiekun: Artur Pachala - Projekt fotograficzny.
Zadanie 4 - opiekunowie: Irena Farfus, Katarzyna Moś - Projekt dziennikarski.
Zadanie 5 - opiekun: Teresa Rudowicz - Projekt przyrodniczy.
Zadanie 1 - opiekun: Lidia Chwiołka - Baczyńska - Projekt ekologiczny.25 września 2008 - Ruszył Comenius !

Pani dyrektor Róża Doerffer - Jambor oficjalnie zainaugurowała dziś realizację przez naszą szkołę, partnerskiego programu współpracy ze szkołami zagranicznymi "Comenius" ! Zostali przedstawieni nauczyciele koordynujący działania, dzieci dowiedziały się co i w jaki sposób będziemy wykonywać w tym roku szkolnym. "Z północy na południe", bo taki tutuł nosi nasz projekt sprawi, że dzięki internetowi nie będzie już granic między szkołami z różnych stron Europy, nie będzie również bariery językowej ! Jak to możliwe ? Śledźcie nasze działania w "Comeniusie" !20 września 2008 - Sprzątanie Świata !

Już po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnoświatowej akcji sprzątania naszych miejscowości. Mimo przenikliwego zimna uczniowie i nauczyciele stawili się punktualnie o godz. 9.00 w sobotni poranek w wyznaczonych rejonach. Aura nie dopisała, lecz nie przeszkodziło to nikomu w usuwaniu stert śmieci i odpadów, które zalegały dookoła. Sprzątanie, oprócz tego jakie korzyści przynosi, może być również świetną zabawą dla uczestników ! Odnalezione przy okazji grzyby jadalne to doskonała powtórka z przyrody, a dokarmianie bezpańskiego pieska to lekcja szacunku dla zwierząt i przyrody ! Potem już tylko segregacja zebranych śmieci i z poczuciem dobrze spełnionego zadania powróciliśmy do swoich domów.ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW, NAUCZYCIELI, RODZICÓW, MIESZKAŃCÓW GMINY I OKOLIC NA FESTYN RODZINNY,
KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 28 WRZEŚNIA !!!
BĘDZIE TO JEDNOCZEŚNIE OFICJALNE ROZPOCZĘCIE PRZEZ ZESPÓŁ SZKÓŁ W KLĘCE UDZIAŁU W WIELOSTRONNYM PROJEKCIE PARTNERSKIM SZKÓŁ COMENIUS !!!
Nasi partnerzy to: Grundschule Geiselsberg (Włochy) oraz Städt. Gemeinschaftsgrundschule 5 Eberhardt-Wildermuth (Niemcy)
Prace organizacyjne przy projekcie.


Projekt Comenius