PROJEKT "OTWARCI NA ZMIANY" - LOGOWANIE

Koordynator projektu: Urszula Patelka,
administracja serwisu www: Artur Pachala

Wdrażanie podstawy programowej wychowania przedszkolnego
oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.

LATO 2007 - 6-LATKI DO SZKOŁY ? MY SIĘ NIE BOIMY !

Oddział przedszkolny został zorganizowany w budynku szkolnym. Na jego potrzeby zaadaptowano przestronną i jasną salę. Sale wyposażone są w stoliki, krzesełka i regały odpowiednie dla małych dzieci. Klasy zostały zaopatrzone w najnowsze pomoce dydaktyczne odpowiednie dla ich grupy wiekowej, Szatnię dla dzieci zorganizowano w byłej pracowni, w rogu wydzielając kącik higieniczny oraz pojedynczą toaletę. Do dyspozycji nauczycieli są środki dydaktyczne zgromadzone w szkole.
Dzieci i rodzice sześciolatków mogą korzystać z pomocy pedagoga szkolnego oraz logopedy.


W pracy z dziećmi nauczycielki wykorzystują zagadnienia ze wszystkich obszarów edukacyjnych podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów w szkołach podstawowych.
Poza programem obowiązkowym dzieci mogą brać udział w zajęciach dodatkowych z:
języka angielskiego
rytmiki
taekwondo

Szkoła i przedszkole kładą nacisk na współpracę z rodzicami, a także na edukacje dzieci poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi.


NASZE DOBRE PRAKTYKI - PREZENTACJA.

Nasze dobre praktyki edukacyjne zostały opublikowane na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej i promowały wdrażanie reformy.
Sześciolatek w szkole -
dobre praktyki edukacyjne - www.men.gov.pl


Prezentacja Power Point - pobierz
/autor: A. Pachala/

JESIEŃ 2008 – JUŻ PRZYGOTOWANIA ROZPOCZĘTE.

W listopadzie 2008 roku odbyło się spotkanie Rady Pedagogicznej, na którym pani dyrektor Róża Doerffer – Jambor wprowadziła wszystkich nauczycieli w tematykę związaną ze zmianami programowymi i z założeniami Reformy Programowej.
Celami spotkania było:
• przekazanie ogólnych wiadomości o projekcie „Wdrażanie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół,
• wzbogacenie wiedzy nauczycieli szkoły podstawowej oraz przedszkola na temat nowej podstawy programowej,
• wskazanie źródeł informacji na temat wprowadzanej zmiany programowej we wrześniu 2009r.
Wywiązała się dyskusja, padało wiele pytań, zgłaszano też wątpliwości – nieznane i nowe rzeczy zazwyczaj wywołują obawy. Pytania dotyczyły sześciolatków w szkole, programów nauczania, dodatkowej godziny dla ucznia, a także ramowych planów pracy.
Ponieważ pani dyrektor Róża Doerffer – Jambor znalazła się w gronie doradców i konsultantów województwa wielkopolskiego w sprawach wdrażania reformy, sprawnie i rzeczowo odpowiadała na pytania i wyjaśniała, na czym będzie polegała nowa organizacja w szkołach i przedszkolach. Przeprowadziła szereg spotkań w szkołach Wielkopolski przygotowując i przekonując dyrektorów i nauczycieli placówek oświatowych do ważnych zmian w oświacie. /tekst U.Patelka/


WIOSNA 2009 – W POSZUKIWANIU WARTOŚCIOWYCH
PROGRAMÓW I PODRĘCZNIKÓW.
OSOBY: NAUCZYCIELE PRZEDSZKOLA, WYCHOWAWCY KLAS I – III

Dla nauczycieli zaczął się czas poszukiwań i podjęcia decyzji o zasadach i organizacji pracy w zespołach od września 2009r. zgodnie z założeniami reformy.
Brali oni udział w licznych spotkaniach, konferencjach i warsztatach. Gromadzili dzięki temu ogrom informacji na temat zmian organizacyjnych i metodycznych w nowej rzeczywistości edukacyjnej.
W Żerkowie, bardzo blisko naszej miejscowości, odbyła się ogólnopolska konferencja dla nauczycieli matematyki: „Nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego i przedszkolnego. Matematyka”. Oczywiście też tam byliśmy. Bardzo ciekawy wykład, równie interesujące i kształcące warsztaty prowadził prof. Zbigniew Semadeni. /tekst U.Patelka/


REFORMĘ WDRAŻAMY - MAMY ZACHĘCAMY !
METODA RUCHU ROZWIJAJĄCEGO W GRUPIE 6LATKÓW PANI ANITY.

26 maja 2009 r. - Jak najlepiej spędzić czas z mamusią ? Z pomocą przychodzi nam Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Takiej radości na twarzach maluchów i opiekunek nie widzieliśmy już dawno, kołysanie, pływanie, rozciąganie a przy okazji... co nieco o zbliżających się wymaganiach nowej podstawy programowej się przemyciło :)
SCENARIUSZ ZAJĘĆ - PLIK PDF /autorka: Anita Pachala/


JESIEŃ 2009 - DO DZIEŁA !

PPRZEDSZKOLAKI JADĄ DO... WOJA !
UWAGA ! INNOWACJA: PROGRAM JOANNY KRZYKOS
Realizacja programu autorskiego „Umiemy unikać zagrożeń – bezpieczne przedszkole”
PROGRAM - PLIK PDF /autorka: Joanna Krzykos/

Dziś wielka gratka dla przedszkolaków ! Zostaliśmy zaproszeni przez Jednostkę Wojskową w Jarocinie. Najpierw było oglądanie sprzętu "ciężkiego", potem "przymierzanie" munduru oraz maski gazowej. Wreszcie największa atrakcja, szczególnie dla chłopców, chociaż i dziewczynki z "błyskiem w oczach" chwytały za karabin maszynowy ! Kilku przedszkolaków na elektronicznej strzelnicy trafiło w "10" ! Dziękujemy za zaproszenie, kto wie... może już niebawem to nasi milusińscy będą bronili granic naszego kraju !


CHIPSY MOGĄ BYĆ ZDROWE ! 6LATKI "ZAPRAWIAJĄ" !

Chipsy z owoców i warzyw ? Pychota ! Panie kucharki udostępniły nam kuchnię szkolną więc zaprawiamy ! Będą witaminki dla chłopczyka i dziewczynki !


PRACOWITY OKRES U PRZEDSZKOLAKÓW !

Zapraszamy , zapraszamy - przedszkole stoi otworem dla rodziców i gości. 6-latki przygotowują "Urodziny misia". Było przyjęcie, opowieści o niedźwiadkach i ulubione maskotki. Zaproszeni goście (nasza sala znajduje się w szkole) czytali nam bajki !

W przedszkolu gwar... co to będzie ? Pani Czarodziejka wróży, dzieci poprzebierane za ... duchy ! Rodzice przyszli z wypiekami ! To "Andrzejki", wystawiamy sztukę tatralną !


5 GRUDNIA - PRZEDSZKOLAKI POMAGAJĄ STRAŻAKOM INTEGROWAĆ WIEŚ !

Kolejny raz spotkaliśmy się z mieszkańcami Klęki i okolicznych miejscowości w ramach projektu "Wieś niekoniecznie nudna". Tym razem strażacy z OSP Klęka zorganizowali w pałacu "Mikołajki" dla dzieci i dorosłych. Przedszkolaki odwdzięczyły się pięknymi przedstawieniami, które zostały wspaniale przyjęte przez nadkomplet publiczności w "sali teatralnej". Mikołaj rozdawał paczki ze słodyczami, dorośli raczyli się kanapkami i kawą. W pałacowym holu można było zakupić ozdoby choinkowe, wykonane przez wychowawczynie oraz dzieci z opiekunami. Dochód ze sprzedaży zasili działalność grup przedszkolnych. Dziękujemy strażakom, nauczycielkom, pracownicom przedszkola, Radzie Rodziców.RADOSNA SZKOŁA – KRAINA SPRAWNOŚCI I ZDROWIA
 

Sale lekcyjne uczniów klas pierwszych są odpowiednio przygotowane. Podzielone są na część edukacyjną i część zabawową. Jest miejsce na zabawy ruchowe, tworzenie konstrukcji i budowanie z klocków. W zestawach mebli dzieci mają swoje szafki lub szuflady, gdzie mogą zostawiać swoje przybory. Utworzono tez kąciki tematyczne do zabawy, biblioteczkę klasową oraz miejsce do ćwiczeń indywidualnych. Dzięki programowi „Radosna szkoła” wzbogaciliśmy bazę pomocy dydaktycznych dla uczniów klas I -III. Będą one wspomagać właściwy rozwój dzieci poprzez zabawę, aktywność poznawczą oraz uczestniczenie w takich sytuacjach edukacyjnych, które będą pozwalały na osiąganie sukcesów.

KADRA NAUCZYCIELI

W naszej szkole pracują nauczyciele, którzy mają duże doświadczenie i dobre przygotowanie merytoryczne i metodyczne do wykonywania swojej pracy. Wśród nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej jest informatyk, trzech pedagogów specjalnych z dyplomem oligofrenopedagogiki, jedna osoba z przygotowaniem do prowadzenia terapii pedagogicznej oraz jedna z przygotowaniem pedagogicznym z pomocą psychologiczną. W oddziale przedszkolnym pracuje ponadto wychowawca – logopeda. Dzięki tym umiejętnościom nauczycieli dzieci w naszych oddziałach bardzo wcześnie są diagnozowane, prowadzone jest wczesne wspomaganie i stymulowanie rozwoju, a także przy udziale rodziców prowadzone są odpowiednie działania terapeutyczne. W roku poprzedzającym wprowadzenie reformy wszystkie nauczycielki uczestniczyły w kursach i spotkaniach wdrażających podstawę programową.


Przygotowania do kiermaszu świątecznego.

W tym roku wszystkie klasy przygotowywały się do wielkiego świątecznego kiermaszu. Powstawały różne cuda na warsztatach, w których udział brały dzieci, rodzice i nauczyciele. Wykorzystano różne materiały do upiększenia choinek, firanek, udekorowania stołów we wszystkich kolorach, odcieniach złota i srebra.


25 listopada. Dzień Seniora pracowników „Phytopharm” w Klęce.

Byliśmy obecni jak co roku na uroczystości w „Rosanie”, aby złożyć życzenia dostojnym gościom. Pani dyrektor R. Doerffer-Jambor wypowiedziała kilka miłych i ciepłych słów oraz zapowiedziała nasz występ. Zespół wokalny zaśpiewał kilka piosenek, aktorzy z kółka teatralnego odegrali krótkie przedstawienie, a tancerze zaprezentowali pokaz tańca nowoczesnego. Były gromkie brawa i pyszny poczęstunek. Opiekunami grup były M. Mazurkiewicz, R. Janicka, U Patelka i K. Kubasik.


Z Mikołajem do kina!!!

Klasy pierwsze w tym roku były na seansie filmowym z okazji Mikołajek. Obejrzały z zapartym tchem nagradzany wielokrotnie film Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo”. Kino w Jarocinie przygotowało tę ucztę śmiechu i zabawy. „Magiczne drzewo" to film fantastyczno-przygodowy o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające ludzkie życzenia. Spełniają się marzenia dobre i marzenia złe. Film pełen jest „dobrej energii” i cudownych zdarzeń. Krzesło staje się przyjacielem dzieci, potrafi chodzić, grać w piłkę, wyczarować sto psów, pojawia się najdłuższa zjeżdżalnia świata, łóżko szybsze od ferrari i wiele innych. Dzieci wspaniale spędziły czas, były bardzo zadowolone i jeszcze w autobusie przeżywały kolejne sceny z filmu. Zdecydowaliśmy, że już niedługo wybierzemy się na kolejny film , tym razem o Mikołajku.


NASZE DZIAŁANIA PROMUJĄCE WDRAŻANIE NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
CIĄG DALSZY NASTĄPI... :)