PROJEKT COMENIUS REGIO
koordynator szkolny Katarzyna Moś
projekt strony www, administracja Artur Pachala

„Choć zdrowie na pewno nie jest wszystkim,
to bez zdrowia wszystko jest niczym" - Artur Schopenhauer
NOWY PROJEKT - COMENIUS REGIO - 2010 do ...
PROMOCJA ZDROWIA ŹRÓDŁEM ROZWOJU SZKOŁY - EDUKACJA PROFILAKTYCZNA

intro... "Comenius Regio „Promocja Zdrowia Źródłem Rozwoju Szkoły”, to projekt realizowany przez dwa regiony: Wielkopolskę i Brandenburgię. Koordynatorem ze strony polskiej jest Kuratorium Oświaty w Poznaniu, a ze strony niemieckiej Ministerstwo Edukacji Młodzieży i Sportu Brandenburgii. Partnerami projektu są szkoły z Niemiec i Polski oraz instytucje wspierające edukację zdrowotną w Wielkopolsce: Wielkopolskie Centrum Onkologii, Wojewodzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu oraz firma Phytopharm Klęka S.A.. Celem projektu jest m.in. wymiana doświadczeń w zakresie promocji zdrowia między regionami partnerskimi, wypracowanie wspólnych działań na rzecz edukacji zdrowotnej oraz zwiększenie roli rodziców i partnerów pozaszkolnych w pracy edukacyjnej szkoły."


26 marca 2013 - POLSKI CZERWONY KRZYŻ - prezentacja power point
dla uczniów przygotowujących się do Olimpiady i nie tylko !
do pobrania - przygotowała K. Moś
23 października 2012 - "Tydzień chleba w szkole i przedszkolu"
Podsumowanie projektu - prezentacje klas, degustacje !

Projektujemy ulotki - korzystamy z różnych źródeł informacji.

4 października 2012 - Projekt promujący zdrowie.
"Każdy przedszkolak i szóstoklasista Wam powie,
że ruch i odżywianie wpływają na zdrowie !"
„Śniadanie może być pyszne i zdrowe”

4 października uczniowie klasy VIb w ramach zajęć świetlicowych przygotowywali pyszne i zdrowe śniadanie. Na początku omówili zasady zachowania i higieny podczas pracy oraz piramidę zdrowego żywienia. Następnie w grupach przyrządzali sałatkę owocową, sok ze świeżych owoców i warzyw, kanapki oraz dekorowali stół. Po zakończonej pracy wspólnie zjedli zdrowe i pożywne drugie śniadanie. Lekcję przygotowały i prowadziły panie A. Gabrysiak i K. Moś.


20 czerwca 2012 - Zespół Szkół w Klęce z certyfikatem
Stowarzyszenia Krajowej Unii Producentów
"5 porcji warzyw, owoców lub soku".
Koordynator szkolny: Romana Kotala.


18 maja 2012 - I rodzinny bieg po zdrowie.

18 maja został zorganizowany w naszej szkole Rodzinny Bieg Po Zdrowie. W piątkowe popołudnie przybyli uczniowie wraz ze swoimi rodzicami, a nawet i dziadkami, aby wspólnie miło spędzić czas. Jak sama nazwa głosi główną atrakcją był bieg. Odbywał się on w różnych kategoriach: bieg przedszkolaków, bieg dzieci młodszych i dzieci starszych, bieg rodzinny, najśmieszniejszy bieg, najwolniejszy bieg oraz bieg dorosłych. Ponieważ nasza szkoła promuje zdrowy styl życia więc nagrodami były jabłka, banany lub marchewki. Na koniec miłośnicy spaceru z kijkami pokonali trasę przez las, a dzieci bawiły się na placu zabaw pod opieką nauczycieli. Uczestnicy naszej imprezy otrzymali również ulotki na temat zdrowotnych efektów systematycznej aktywności ruchowej oraz właściwości zdrowotnych wymienionych wcześniej warzyw. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że zabawa była świetna i nie był to czas stracony /K.Moś/.


29 marca 2012 - PROJEKT: 5 porcji warzyw i owoców
"Pyszny sok na śniadanie"

W ramach programu 5 porcji warzyw, owoców lub soku dzieci z klasy IIIb i IIa zabrały się za produkcję soku na zajęciach klasowych. Uczniowie przynieśli warzywa i owoce, z których zrobili pyszny sok na śniadanie. W tym dniu zamiast herbaty dzieci piły kolorowe witaminy w kubeczkach. Przed przystąpieniem do pracy dzieci zapoznały się z etapami powstawania soków, z ich wykorzystywaniem oraz dowiedziały się jak dzielimy soki i jakie dodatki dopuszczalne są w sokach. Poznały również nowe procesy takie jak: pasteryzacja i odparowywanie wody i aromatu. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, a wielu uczniów po raz pierwszy zobaczyło jak prosto można przygotować pyszny i zdrowy sok /M.Dzierla/.


16 marca 2012 - Zachęcamy do lektury "Rośliny lecznicze".


15 marca 2012 - PROJEKT: 5 porcji warzyw i owoców
Odżywiamy się zdrowo.
Wiosna na kanapkach IIb i IIIb !

Zbliżająca się wiosna zachęciła dzieci z kl.IIIb i IIb do zrobienia zdrowych, wiosennych kanapek. Właściwe dostarczenie potrzebnych witamin i minerałów wpływa w bardzo dużym stopniu na prawidłowy wzrost młodego człowieka. Przed przygotowaniem kanapek dzieci przypomniały sobie jak wygląda piramida zdrowego żywienia i omówiły ją razem z wychowawczynią. Uczniowie stosowali się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas korzystania ze sprzętu kuchennego. Bardzo ciekawym doświadczeniem dla dzieci było rozpoznawanie składników za pomocą zmysłów: smaku,dotyku i węchu. Przygotowane przez dzieci kanapki były bardzo pomysłowe i zdrowe. Po tak wyczerpującej pracy wszyscy zabrali się za kulturalne spożycie ! Kanapki były bardzo,bardzo smaczne i zdrowe /M.Dzierla/!


17 lutego 2012 - PASSWORD:" I LIKE EATING SOME SALAD "
- HASŁO: ,,LUBIĘ JEŚĆ SAŁATKI"

Był to wstęp na nasze zajęcia języka angielskiego w czasie ferii. Do szkoły stawiło się 18 uczniów wraz z owocami i akcesoriami typu miseczki, nożyki, deseczki i łyżeczki. Poznawaliśmy słownictwo i redagowaliśmy nasze przepisy. Następnie prezentowaliśmy je w języku angielskim oraz życzyliśmy sobie wzajemnie smacznego /Izabela Hyżorek/.


3 luty 2012 - „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Napoje Energetyczne”

Nasza szkoła przystąpiła do programu „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Napoje Energetyczne”. Rodzice klas V i VI otrzymali do wypełnienia ankiety na temat środków energetycznych oraz ulotki informacyjne.
Uczniowie klas V i VI również odpowiedzieli na pytania. W ankiecie brało udział 70 uczniów oraz 35 rodziców. Okazało się, że:
• 60 uczniów czyli zdecydowana większość uważają, że ospałość i zmęczenie można zlikwidować bez używania środków pobudzających/energetycznych.
• 50 uczniów uważa, że picie napojów energetycznych jest szkodliwe dla uczniów w ich wieku.
• 20 uczniów nie widzi negatywnych skutków picia napojów energetycznych.
• 33 uczniów twierdzi, że ma wystarczającą wiedzę o napojach energetycznych.
• 37 uczniów nie ma informacji na temat napojów energetycznych.

Rodzice natomiast odpowiedzieli na pytania:
• Czy Twoje dziecko jest znużone i przejawia brak energii do działania?
Tak – 5 osób, nie – 30 osób
• Czy Twoje dziecko uważa, że można bez napojów energetycznych odzyskać sprawność i siłę?
Tak – 26 osób, nie – 9 osób
• Czy Twoje dziecko wie, że picie napojów energetycznych jest dla niego szkodliwe?
Tak – 29 osób, nie – 6 osób
• Czy rozmawiam czasem z dzieckiem na temat używek a zwłaszcza napojów energetycznych?
Tak – 28 osób, nie – 7 osób


10 stycznia 2012 - "Mali przyjaciele"

W dniach 2.12.2011, 4.01.2012 roku w klasach I a i I b Zespołu Szkół w Klęce odbyły się zajęcia na temat AIDS. Zajęcia przeprowadziła Magdalena Braciszewska – pedagog szkolny. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Pani pedagog przeczytała dzieciom książkę pod tytułem „Mali Przyjaciele”, następnie odbyła się dyskusja. Dzieci otrzymały również kolorowankę, według której ułożyły historyjkę obrazkową.
Magdalena Braciszewska


6 grudnia 2011 - "Nietypowe" Mikołajki w klasie IIIa.

Mikołajki w tym roku były nietypowe. Zdrowo się odżywiamy i o tym wiedział Mikołaj. Przyniósł nam owoce, a my sami wykonaliśmy super desery. Z galaretką i odrobiną bitej śmietany!!!


6 grudnia 2011 - Warsztaty gastronomiczne, wigilia partnerów.

Dziś w Zespole Szkół Gastronomicznych w Poznaniu odbyły się warsztaty partnerskie. Podczas zajęć powstały tradycyjne potrawy, które pojawiają się na polskiej wigilii. Nauczyciele pracowicie wyrabiali ciasto pierogowe, inne doskonałe potrawy powstały wcześniej i zostały przygotowane przez nauczycielkę i uczniów szkoły. Jedzenie było przepyszne, a największe "wzięcie" miały ... pierogi ruskie. W uroczystej kolacji uczestniczyła m.in pani kurator Elżbieta Walkowiak. Dyrektor Zespołu Roman Bartkowiak wręczył gościom świąteczne pierniki, które również są dziełem uczniów szkoły gastronomicznej.


29 listopada 2011r. - Rozmawiamy o AIDS

Lekcja wychowawcza w klasie Va została poświęcona tematowi AIDS. Uczniowie dowiedzieli się co to jest AIDS i HIV, że 1 grudnia obchodzony jest „Światowy Dzień AIDS”, rozmawiali również o sposobach zakażenia się wirusem HIV oraz problemach ludzi żyjących z HIV/AIDS. W czasie lekcji wykorzystano multimedialne kompendium wiedzy „HIV i AIDS to także twój problem” przygotowane przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Na koniec uczniowie otrzymali ulotki przygotowane przez p. K. Moś.


24 listopada 2011 - Piąta klasa uczy się udzielać "Pierwszej Pomocy"!

Od pięciu lat Fundacja WOŚP prowadzi szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Taki kurs ukończyli nauczyciele z naszej szkoły: Kasia Florkowska i Szymon Cypryan. Teraz dzielą się swoją wiedzą z dziećmi ze wszystkich klas, począwszy od edukacji wczesnoszkolnej. Dziś uczyli dzieci z klasy piątej postępowania w przypadku konieczności udzielenia pomocy poszkodowanym. Uczniowie mieli okazję wykorzystać wiadomości w praktyce, ćwiczyli na fantomie resuscytacyjnym.


15 listopada 2011 - Zachęcamy do lektury "Przyprawy w profilaktyce".


11,12 października 2011 - Comenius Regio – Partnerskie Projekty.
Promocja Zdrowia Źródłem Rozwoju Szkoły.!

W dniach 11 i 12 października kolejny raz trzech naszych nauczycieli, Katarzyna Moś, Izabela Zwierzchlewska i Szymon Cypryan szkoliło się w Ludwigswelde, w Niemczech, w ramach projektu Comenius Regio – Partnerskie Projekty: Promocja Zdrowia Źródłem Rozwoju Szkoły. Była to trzecia część cyklu szkoleń zespołów sterujących, a dotyczyła ona moderacji grupowej oraz prezentacji. Szkolenie prowadziły dwie doświadczone nauczycielki i kompetentne trenerki - Barbara Duske-Mernberger oraz Getraude Orlich, które zadbały także o przyjazną i sprzyjającą wytężonej pracy atmosferę. Nasi nauczyciele nie tylko wzbogacili wiedzę i umiejętności od prowadzących, lecz także wymienili się doświadczeniami z przedstawicielami innych szkół z Polski, biorącymi udział w projekcie, tj. z Zespołem Szkół Gastronomicznych w Poznaniu, Szkołą Podstawową nr 88 w Poznaniu oraz Gimnazjum w Luboniu i Szkołą Podstawową w Krzyżu. W ramach projektu nasza szkoła niedawno gościła przedstawicieli ze strony niemieckiej/Sz.Cypryan/.


27 września 2011 - "Comenius Regio" -
Wizyta pedagogów z Branderburgii.
Prezentujemy naszą sprawność fizyczną !
Seminarium w "Rosanie", Nordic-Walking Hermanów 2011.

Dnia 27. 09. 2011. uczestnicy wizyty studyjnej projektu Comenius- Regio uczestniczyli w warsztatach na temat : „ Projektujemy zakątki tajemniczego ogrodu poświęcone 6 zmysłom” Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z projektem edukacyjnym autorstwa Lidii Chwiołki- Baczyńskiej i Izabeli Zwierzchlewskiej pt.:” Nasz tajemniczy ogród ze ścieżką zmysłów”, następnie zostali podzieleni na grupy- każda z grup miała za zadanie zaproponować pomysły na aranżację zakątka związanego z przypisanym zmysłem: (zmysł: wzroku, słuchu, węchu , smaku, dotyku i równowagi). Dzięki aktywnej pracy wszystkich uczestników- zostały zebrane kreatywne pomysły, które będzie można wykorzystać w praktyce /I.Zwierzchlewska/.


Wrzesień 2011 w przedszkolu - "Szukamy i witamy jesień."

W poszukiwaniu jesieni - dzieci wraz z krasnalem szukały oznak jesieni w lesie, parku i ogrodzie. Zbierały do koszyka dary jesieni. Samodzielnie wykonały sałatkę owocową
Powitanie jesieni - "Święto pieczonego ziemniaka" - spotkanie dzieci ze wszystkich grup przy ognisku, zabawy z ziemniakami, pieczenie ziemniaków.


Wrzesień 2011 - Konkurs „WIEM- POMAGAM- SZKOLĘ”.

Uczniowie klasy V B stanęli przed poważnym zadaniem- mają stać się instruktorami udzielania pierwsze pomocy w przypadkach omdleń. Na lekcji wychowawczej uczniowie zapoznali się z zasadami postępowania z osobą, która utraciła przytomność, następnie przećwiczyli podczas zajęć praktycznych techniki udzielania pierwszej pomocy, ale to nie koniec ich zmagań. Każdy z uczniów ma przed sobą bardzo odpowiedzialne zadanie. W ciągu miesiąca należy przeszkolić inne osoby (np.: koleżanki, kolegów, rodzinę, nauczycieli)- jako potwierdzenie w specjalnej książeczce „instruktor” zbiera podpisy osób przeszkolonych. Zwycięzcą zostanie ten, kto przeszkoli największą grupę osób.
Myślę, że jest to nie tylko sposób na zdobycie dodatkowej wiedzy- tak przydatnej w życiu codziennym, ale i możliwość pokonania nieśmiałości w kontaktach z innymi osobami
/I. Zwierzchlewska/.


7 czerwca 2011 - Porady przed wakacjami
Policja o bezpiecznej jeździe na rowerze.
Mountain Terrain Bike Team - Środa Wielkopolska.

7 czerwca 2011r odbyło się spotkanie z sierżant Edytą Kwietniewską z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. Pani Edyta jest rzecznikiem prasowym, a także zajmuje się prewencją kryminalną. Temat przewodni spotkania brzmiał: „Jak bezpiecznie jeździć rowerem?” Uczniowie dowiedzieli się jak powinien być wyposażony rower (sprawne hamulce, światło białe z przodu i czerwone z tyłu, odblaski), że powinni jeździć w kasku, choć na razie nie jest to wymagane przepisami. Ważną rzeczą, o której mówiła sierżant Kwietniewska, to widoczność pieszych na drodze. Do 15 roku życia każde dziecko poruszająca się po drogach poza terenem zabudowanym musi posiadać odblaski. Uczniowie otrzymali takie odblaski oraz broszurkę, w której znajdują się wszystkie najważniejsze informacje jakie powinien wiedzieć każdy rowerzysta. Podczas spotkania była mowa również o bezpieczeństwie podczas wakacji: gdzie i kiedy można się kąpać w akwenach wodnych oraz jak bezpiecznie podróżować samochodem. W drugiej części zaprezentowali się kolarze z MTB TEAM Środa Wlkp. Klub kolarski działa na terenie powiatu średzkiego od 2009 roku i specjalizuje się w kolarstwie górskim. Panowie zaprezentowali rower górski, strój i wyposażenie kolarza oraz przedstawili prezentację multimedialną, w której m.in. były informacje na temat typów kolarstwa i treningów. Zachęcali również uczniów do udziału w różnych imprezach kolarskich /K.Moś/.


10 maja 2011 - Wizyta pedagogów z Niemiec
w ramach projektu "Comenius Regio".

10 maja 2011 - Quiz Wiedzy o Zdrowiu.

W dniu 10.05. 2011 r. w Zespole Szkół w Klęce odbył się Quiz Wiedzy o Zdrowiu. W konkursie wzięły udział dwuosobowe drużyny z klasy IVa, Va, Vb i VIa. W pierwszej części uczestnicy odpowiadali na pytania zamknięte. W drugim etapie drużyny musiały ułożyć piramidę żywieniową. Na koniec zawodnicy rozpoznawali owoce i warzywa za pomocą zmysłów dotyku i smaku. W rywalizacji pierwsze miejsce zajęła drużyna kl. VIa, drugie – ex aequo kl. IVa i Vb, trzecie miejsce przypadło kl. Va. Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a zawodnicy zostali nagrodzeni zdrowymi upominkami w postaci jabłek. Konkurs przygotowali i prowadzili członkowie szkolnego koła PCK. W tym dniu również miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu dla klas czwartych i piątych na najbardziej pomysłowe wykonanie piramidy pokarmowej. Wyróżnienie zdobyły Weronika Wyparło i Julita Jujka z kl. IVb oraz Karolina Jakóbczak z kl. Vb /Teresa Rudowicz/.


10 maja 2011 - Miss owoców i warzyw !

W kwietniu 2011r. ogłoszony został konkurs na maskotkę pt. „MISS OWOCÓW I WARZYW”. Chętni mieli wykonać maskotkę przedstawiającą ulubiony owoc lub warzywo i dostarczyć wraz z krótkim opisem pomysłu i wykonania. W sumie wykonano 64 maskotki. Te wspaniałe prace można było podziwiać na wystawie zorganizowanej na holu szkoły.
10 maja wśród uczniów przeprowadzono głosowanie, w którym zwyciężyła maskotka wykonana przez Mateusza Gurgula z klasy Ia. Wraz z mamą i ciocią wykonał on ulubione warzywo. Zwyciężył niesamowity ogórek !
Każdy uczestnik konkursu został nagrodzony podczas apelu jogurtem owocowym, a Mateusz otrzymał nagrodę niespodziankę. Gratulujemy wszystkim uczestnikom naszego konkursu- pomysłowości ! Pomysłodawczyni: Izabela Zwierzchlewska.


9 maja 2011 - Konkurs na gazetkę klasową o zdrowiu !

Samorząd Uczniowski włączył się w działania mające na celu promowanie zdrowego stylu życia. Ogłosił 12 kwietnia 2011r konkurs na najładniej zagospodarowany kącik w klasie przedstawiający zdrową żywność. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Każda klasa wykonała gazetkę lub plakat. Ogłoszenie wyników odbyło się 9 maja 2011r. w konkursie zwyciężyła klasa IVa /Opiekunowie SU/.


29 kwietnia 2011 - "Od słów do czynów -sprzątamy świat" !

W 29 kwietnia uczniowie klas I-III brali udział w akcji sprzątamy Ziemię.Po krótkiej pogadance na temat zanieczyszczeń,które zagrażają naszemu środowisku oraz wyjaśnieniu pojęć ekologicznych tj.surowce wtórne i recykling dzieci z zapałem zabrały się do pracy.Posprzątały teren naszej szkoły oraz najbliższego otoczenia.Dzieci segregowały śmieci do odpowiednich worków,a przez swoją postawę dostrzegły swój osobisty wpływ na ochronę przyrody w swojej okolicy /M.Dzierla/.


29 kwietnia 2011 - Konkurs "Nie pal przy mnie proszę !"

Wyniki konkursu plastycznego. Dzieci z klas IIa i IIb oraz dzieci z kółka plastycznego brały udział w konkursie zorganizowanym przez p.pedagog i p.higienistkę szkolną.Prace były bardzo ciekawe i interesujące.Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i zdolnościami plastycznymi.
I miejsce Marta Barcik kl.IIb
II miejsce Przemysław Ostrowski kl.IIb
III miejsce Antoni Łącki i Piotr Siejak kl.IIa
Wyróżnienie otrzymała Natalia Janecka kl.IIb. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia /M.Dzierla/.


marzec 2011 - Kolejny artykuły o zdrowiu w szkolnej gazetce.


29 marca 2011 - Biblioteka szkolna. Aforyzmy o zdrowiu.

Do działań promujących zdrowie włączyła się biblioteka szkolna. 29 marca 2011r. uczniowie klasy VIa na zajęciach z edukacji czytelniczej i medialnej wykonali kartotekę tekstową pt. „Aforyzmy o zdrowiu”. Dwuosobowe zespoły korzystając z internetu wyszukiwały aforyzmy i cytaty o tematyce zdrowotnej. Uczniowie kopiowali je do dokumentu tekstowego, formatowali i drukowali. W ten sposób powstała kartoteka tekstowa. Irena Farfus


17 marca 2011 - Pływać każdy może,trochę lepiej lub trochę gorzej.

"Chcę być zdrowy jak ryba więc na basen jadę w wodzie popływać".To hasło towarzyszyło uczniom klas IIa i IIb oraz ich nauczycielom: Marioli Dzierli,Urszuli Patelce, Magdalenie Braciszewskiej podczas wyjazdu na basen.Nie wszystkie dzieci mają okazję i możliwość wyjazdu na basen.Połowa kosztów została pokryta z naszych zarobionych pieniędzy na kiermaszu świątecznym.Dzieci bardzo się cieszyły,a rodzice byli zadowoleni,że ich wszystkie pociechy mogły skorzystać z tego wyjazdu.Duże wrażenie na dzieciach zrobił nowy aquapark w Jarocinie ,a szczególnie dwie duże zjeżdżalnie.Uczestnicy korzystali z różnych sprzętów znajdujących się na basenie oraz uczestniczyli w zabawach ruchowo-wodnych pod opieką opiekunów i ratowników.Dzieci zadowolone i pełne wrażeń wróciły do domów /M.Dzierla/


4 marca 2011-"CHCESZ BYĆ ZDROWY ? PAPIEROSY WYBIJ Z GŁOWY"

Dnia 4.03.2011r w klasach IIa i IIb pani pedagog oraz pielęgniarka szkolna wygłosiły prelekcję w ramach realizacji programu antytytoniowego pt:” Nie pal przy mnie, proszę”. Wszystkie dzieci były bardzo zaangażowane w zajęcia, wykonały emblematy z hasłem „Nie pal przy mnie”, które zabrały do swoich domów aby pojawiły się w miejscach gdzie dorosłym zdarza się palić papierosy.
Na zakończenie zajęć ogłoszono konkurs rysunkowo - plastyczny pt.: „Palić nie palić, oto jest pytanie”. Termin realizacji konkursu trwa do końca marca 2011 roku. O wynikach poinformujemy wkrótce /Magdalena Braciszewska/


21 lutego 2011 - Prezentacja z I etapu programu "Przyjaciele Zippiego.

Pierwszy etap projektu "Przyjaciele Zippiego" realizowanego w naszej szkole został podsumowany. Dzieci z rodzicami opisywali swoje odczucia związane z przebiegiem zajęć, wymyślali hasła propagujące projekt oraz wykonywali prace plastyczne przedstawiające Zippiego i jego przyjaciół ! Zapraszamy do pobierania prezentacji zawierającej twórczość naszych dzieci.
Pobierz prezentację Power Point!


I półrocze 2010/2011 - Przedszkole też robi "swoje" !
"SAM O ZDROWIE DBAM!"

Zachęcanie dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego, propagowanie ruchu i zabaw na powietrzu. Korzystanie przez dzieci z przyrządów oraz zabawek. Dzieci samodzielnie korzystają ze sprzętu sportowego oraz uczestniczą w zabawach ruchowych organizowanych przez nauczyciela na placu zabaw. Przedszkolacy corocznie podczas spacerów do parku obserwują zmiany w przyrodzie w poszczególnych porach roku- bliższe poznanie otoczenia przyrodniczego przez dzieci wpływa na ich świadomość ekologiczną oraz rozumienie zależności „Zdrowa Ziemia- zdrowy człowiek”

„Kasztanobranie” - zebrane kasztany dzieci zabierają do domu i wspólnie z rodzicami wykonują kasztanowe ludziki. Zachęcamy w ten sposób rodziców do aktywnego spędzania czasu z dzieckiem i czerpania radości ze wspólnej zabawy. Następnie wykonujemy przedszkolną wystawę prac.

Każdego dnia w przedszkolu organizuje się zabawy ruchowe z ciekawymi przyborami oraz zabawy ruchowe przy muzyce uświadamiając dzieci, że ruch jest podstawą ich prawidłowego rozwoju.

Własnoręcznie wykonane latawce posłużyły dzieciom nie tylko do zabaw badawczych dotyczących powietrza, ale także zachęciły dzieci do zabaw ruchowych na placu zabaw.

W przedszkolu dużą uwagę przywiązuje się do rozwijania czynności samoobsługowych, przestrzegania zasad higieny w codziennych czynnościach oraz poznania przez dzieci zasad zdrowego odżywiania. Ponieważ coraz więcej dzieci nie spożywa surówek i owoców przeprowadziłyśmy „Akcję- witamina” Dzieci starsze wykonały plakat zachęcający do zjadania warzyw i owoców, ułożyły rymowanki oraz przygotowały przedstawienie dla dzieci młodszych pt. „Urodziny marchewki”. Kukiełki wykonały dzieci samodzielnie według własnych pomysłów.
Na zdjęciach:
Warzywa zebrane przez dzieci w ogrodzie.
Przedstawienie pt „Urodziny marchewki”.
Dzieci młodsze samodzielnie pod kierunkiem Pani Lucyny wykonały sok marchwiowo- owocowy.
Dzieci młodsze wykonały również sałatkę owocową. Stwarzanie takich sytuacji edukacyjnych w przedszkolu to także okazja do poznania przez dzieci zasad higieny i czystości podczas sporządzania posiłków.

Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu obchodzony był pod hasłem „Zjadaj miód i pij mleko- będziesz wielki”. Dzieci poznały przetwory z mleka oraz degustowały miód. Wykonały także samodzielnie zdrowy napój z miodem i cytryną. Przepisy na zdrowe potrawy są zbierane i umieszczane w specjalnej książce kucharskiej. Przedszkolacy wykonali również plakaty zachęcające do picia mleka i spożywania produktów mlecznych. Na zdjęciach:
Degustacja miodu.
Przyjęcie dla misiów.

Jak zaprzyjaźnić się z zimą - czyli jak przeciwdziałać marznięciu, odpowiednio się ubierać, bezpiecznie zachowywać się podczas zimowych zabaw.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci młodsze przygotowały w prezencie porcję witamin
/Joanna Krzykos/.


16 luty 2011 - Zajęcia otwarte dla rodziców w przedszkolu.
"ZABAWY Z KOCHANYMI RODZICAMI!"


7 lutego 2011 - Artykuły o zdrowiu w szkolnej gazetce.


„Konkurs Dzień Babci 2011”

Dnia 20 stycznia 2011 r. odbył się finał „Konkursu Dzień Babci 2011”, którego organizatorem był Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Uczeń Michał Narojczych przygotował prezentację pt. "Mammografia".
Pobierz i pokaż swojej mamie, babci !


21 stycznia 2011 - Program dydaktyczny dla przedszkoli.
"CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS !"

W dniu 21.01.2011 roku w grupie 6-latków pedagog szkolny pani Magdalena Braciszewska i pielęgniarka szkolna pani Katarzyna Odrowska, przeprowadziły zajęcia edukacyjne w ramach programu antytytoniowego pt. „Czyste powietrze wokół nas” /Magdalena Braciszewska/.


21 stycznia 2011 - Prezentacja w szóstej klasie.

W dniu 21.01.2011 roku pielęgniarka szkolna pani Katarzyna Odrowska i pedagog szkolny pani Magdalena Braciszewska wygłosiły prelekcję dla dziewcząt klas VI na temat „Te dni właśnie stały się lepsze” w ramach projektu „Między nami kobietkami” przygotowanego przez Centrum Informacji Always /Magdalena Braciszewska/.


20 stycznia 2011 - Pierwsza pomoc w pierwszej klasie !
Nauczyciele Fundacji Jerzego Owsiaka uczą ratować innych !

Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły wzięli udział w programie edukacyjnym WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób zachować się w sytuacji, kiedy są świadkami wypadku lub zasłabnięcia. Utrwaliły sobie numery telefonów ratunkowych, praktycznie nauczyły się prowadzenia rozmowy telefonicznej z dyspozytorem pojazdów ratowniczych. Działając poznały zasady udzielania pierwszej pomocy: na sobie ćwiczyły pozycję boczną ustaloną, na manekinie Ania- oddechy ratownicze i uciski klatki piersiowej. Pierwszaki są teraz małymi ratownikami, bo mały może wiele! /Anita Pachala/.


25 listopada 2010 - W naszej szkole spotkacie Przyjaciół Zippiego !

Nasza szkoła realizuje program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci "Przyjaciele Zippiego". Licencje na prowadzenie zajęć uzyskały Lidia Baczyńska i Anita Pachala.
Szczegóły programu - PRZYJACIELE ZIPPIEGO23-24 listopada 2010 - Promocja Zdrowia Źródłem Rozwoju Szkoły.

W dniach 23 – 24 listopada 2010r. w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu odbyła się międzynarodowa konferencja, w której uczestniczyli partnerzy Projektu Comenius Regio Promocja Zdrowia Źródłem Rozwoju Szkoły. Rozpoczęła się ona prezentacją wszystkich szkół i instytucji biorących udział w projekcie. Następnie wysłuchano wykładów na temat alternatywnych szkół, zdrowego żywienia oraz działań społeczno – edukacyjnych związanych z profilaktyką zdrowotną. Pierwszy dzień spotkania zakończył się dyskusją na temat dalszej realizacji projektu. Kolejnego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach „Stres i techniki relaksacyjne” przygotowanych i przeprowadzonych przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 88 z Poznania. Następnie w Zespole Szkół Gastronomicznych im. Karola Libelta w Poznaniu mieli okazję zapoznać się z zasadami pracy w poszczególnych pracowniach szkolnych: kuchni gorącej, cukierniczej, garmażeryjnej oraz w salach technologicznych. Podziwiali też efekty pracy uczniów /Katarzyna Moś/.


17 listopada 2010 - Promocja Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

17 listopada 2010r odwiedzili nas przedstawiciele Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Przyjechali, aby w ramach Kodeksu Walki z Rakiem, zachęcić do prowadzenia zdrowego trybu życia. Europejski Kodeks Walki z Chorobami Nowotworowymi został przyjęty przez Unię Europejską w 2003r, a jego celem jest między innymi poprawa świadomości społeczeństwa w dziedzinie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania nowotworów. Panowie przedstawili prezentację „Kodeks zdrowego życia”, która zawierała informacje o tym jak dbać o zdrowie, co szkodzi i co wywołuje różne choroby /Katarzyna Moś/.


8 listopada 2010 - Teatrzyk profilaktyczny szkolnej grupy aktorskiej
pani Małgosi Mazurkiewicz dla oddziału przedszkolnego.

Uczniowie klas nauczania początkowego biorący udział w zajęciach teatralnych, przygotowali przedstawienie pt. „Szkolna ubikacja”. Inscenizacja dotyczyła higieny i kultury korzystania z urządzeń sanitarnych w szkole. Przedstawienie zostało przygotowane dla dzieci z oddziału przedszkolnego i zaprezentowane w dniu 8 listopada 2010r. Następnie odbyła się rozmowa na temat treści zawartych w inscenizacji. Spotkanie zakończono piosenką.
/tekst Małgorzata Mazurkiewicz/.


29 października 2010 - Uczniowie z podziękowaniami dla prezesa Phytopharm Klęka S.A, pana Jerzego Jambora oraz Zarządu Zakładów Zielarskich za wieloletnią współpracę i patronat nad naszą szkołą.